En 20-krona som mynt
Motion 2005/06:Fi204 av Lennart Hedquist (m)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Finansutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2005-10-05
- Bordläggning
- 2005-10-13
- Hänvisning
- 2005-10-13
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en 20-krona som mynt.
Motivering
I Sverige har vi haft en tradition att ha relativt värdefulla mynt och stora sedlar. Det gör att de varit prydliga i den dagliga handeln. I andra länder har det tidigare varit vanligt att ha sedlar i små valörer, vilket gör att de lätt blir smutsiga och skrynkliga. Men nu kan nog sägas att 20-kronorssedeln i Sverige hamnat i den kategorin. När enkronemyntet infördes var det betydligt mer värdefullt i den tidens penningvärde än vad ett tjugokronorsmynt skulle vara i dag.
I euroländerna har man ett högsta mynt med värdet 2 euro, vilket nästan motsvarar just 20 kronor. Tveklöst finns det lika stort behov i Sverige av att ha ett mynt med motsvarande värde, vilket i sin tur torde innebära att man successivt kan fasa ut tjugokronorssedeln.
Jag är medveten om att det är Riksbanken själv som beslutar om utgivandet av mynt och sedlar i vårt land. Riksdagen bör dock kunna ge Riksbanken till känna sin mening i frågan.
Stockholm den 21 september 2005 | |
Lennart Hedquist (m) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en 20-krona som mynt.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.