Finansdepartementet
|
Finansmarknads- och konsumentministern
|
|
|
|
|
|
Till riksdagen
Svar på fråga 2016/17:737 av Peter Persson (S) Inväxling av mynt och sedlar
Peter Persson har frågat mig om vilka åtgärder jag tänker vidta för att medborgarna smidigare ska kunna lämna in de mynt och sedlar som finns sparade och som inte så lätt kan omsättas i handeln.
När det gäller sedlar som blir ogiltiga den 30 juni 2017 kan man använda dem som vanligt fram till dess. Därefter kommer det inte längre att gå att betala med dem ute i handeln. Det kommer dock att vara möjligt att sätta in ogiltiga sedlar på bankkonto till och med den 30 juni 2018. Slutligen är det möjligt att, mot en avgift på 100 kronor, lösa in svenska ogiltiga sedlar hos Riksbanken. En förutsättning är dock att värdet uppgår till minst 100 kronor. Man kan läsa mer om hur man går tillväga för att lösa in ogiltiga sedlar på Riksbankens hemsida.
När det gäller mynt som blir ogiltiga efter den 30 juni 2017 så har man således fortfarande möjlighet att använda sig av dem när man betalar.
Har man mycket mynt hemma så finns det ett antal alternativ som kan komma i fråga för att lämna in dessa. Man kan:
Handla för dem löpande under en längre tid.
Sätta in dem på ett bankkonto (för närmare information kontakta bankkontoret eller bankens kundtjänst eller sök på www.myntkartan.se.
Vända sig till ett växlingskontor för att sätta in dem på ett bankkonto eller använda dem som betalning för köp av utländsk valuta eller att betala räkningar med dem.
Använda insättningsmaskiner i handeln och på så kallade kontantcenter.
Med anledning av mynt- och sedelutbytet kommer Riksbanken att genomföra två nationella informationskampanjer under våren 2017. En kampanj med start i vecka 12 med fokus på mynt och en med start i vecka 23 med fokus på både sedlar och mynt. Upplägget är annonsering på stortavlor och i dagspress.
Stockholm den 8 februari 2017
Per Bolund