Anders Bengtsson (S)

Anders Bengtsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel marknadsförare
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-01-31 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-08-01 – 2002-01-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2000-09-20 – 2002-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-16 – 2003-11-20
    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-10-15
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2004-11-17 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-04-14 – 2004-11-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KU35 1 juni 2006 Sekretessfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KU14 23 februari 2006 Tryck- och yttrandefrihetsfrågor, m.m.

Situationen för HBT-personer i Sveriges kommuner

Skriftlig fråga 2005/06:1688 av Bengtsson, Anders (s)

den 23 maj Fråga 2005/06:1688 av Anders Bengtsson s till statsrådet Jens Orback s Situationen för HBT-personer i Sveriges kommuner Varje människa har ett ansvar för att ingen blir diskriminerad eller trakasserad. På samma sätt har varje kommun ett ansvar för att skapa så goda förutsättningar som möjligt för deras

Inlämnad: 2006-05-23 Besvarare: Jens Orback (S)

HBT-personer och utbildning

Motion 2005/06:Ub572 av Veronica Palm m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att utbildning och pedagogiska verktyg kommer lärare till del kring frågor om homo- och bisexuella samt transpersoner. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en ändring i högskoleförordningen


Utskottsberedning: 2005/06:UbU16 2005/06:UbU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Ub572 av Veronica Palm m.fl. (s) (doc, 47 kB)

Kultur och idrott ur ett HBT-perspektiv

Motion 2005/06:Kr400 av Anders Bengtsson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om synliggörandet av mångfalden inom idrotten och kulturen. Bakgrund Varje dag diskrimineras människor på grund av sin sexuella läggning. Det kan vi socialdemokrater aldrig acceptera. Alla människor har lika värde och


Utskottsberedning: 2005/06:KrU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Kr400 av Anders Bengtsson m.fl. (s) (doc, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.