Protokoll utskottssammanträde 2018/19:15
Utskottens protokollUtbildningsutskottets protokoll 2018/19:15
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
UTBILDNINGSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:15 |
DATUM | 2018-12-12 |
TID | 16:30–16:45 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning (UbU1) Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2018/19:1 Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning och motioner. Ärendet bordlades. | ||
Utgiftsområde 15 Studiestöd (UbU2) Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2018/19:1 Utgiftsområde 15 Studiestöd och motioner. Ärendet bordlades. | ||
Utskottssammanträde samtidigt som arbetsplenum i kammaren Utskottet beslutade med stöd av 7 kap. 15 § riksdagsordningen, tilläggsbestämmelse 7.15.3, att sammanträdet den 17 december kl. 11.15 får pågå samtidigt som det är arbetsplenum i kammaren. | ||
Nästa sammanträde Nästa sammanträde äger rum måndagen den 17 december 2018 kl. 11.15. | ||
Vid protokollet Lotta Lann Justeras måndagen den 17 december 2018 Matilda Ernkrans |
UTBILDNINGSUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2018/19:<> | |||||||||||||||
§ 1-4 | |||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Matilda Ernkrans (S), ordförande | X | ||||||||||||||||
Roger Haddad (L), vice ordförande | X | ||||||||||||||||
Erik Bengtzboe (M) | X | ||||||||||||||||
Pia Nilsson (S) | X | ||||||||||||||||
Maria Stockhaus (M) | X | ||||||||||||||||
Patrick Reslow (SD) | X | ||||||||||||||||
Caroline Helmersson Olsson (S) | X | ||||||||||||||||
Fredrik Christensson (C) | X | ||||||||||||||||
Daniel Riazat (V) | X | ||||||||||||||||
Marie-Louise Hänel Sandström (M) | X | ||||||||||||||||
Robert Stenkvist (SD) | X | ||||||||||||||||
Gunilla Svantorp (S) | X | ||||||||||||||||
Jimmy Loord (KD) | X | ||||||||||||||||
Tomas Kronståhl (S) | X | ||||||||||||||||
Michael Rubbestad (SD) | X | ||||||||||||||||
Annika Hirvonen Falk (MP) | X | ||||||||||||||||
Juno Blom (L) | |||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Linus Sköld (S) | O | ||||||||||||||||
Noria Manouchi (M) | O | ||||||||||||||||
Johan Andersson (S) | |||||||||||||||||
Jan Ericson (M) | |||||||||||||||||
Jörgen Grubb (SD) | O | ||||||||||||||||
Roza Güclü Hedin (S) | |||||||||||||||||
Ulrika Heie (C) | |||||||||||||||||
Ilona Szatmari Waldau (V) | |||||||||||||||||
Hans Rothenberg (M) | |||||||||||||||||
Ebba Hermansson (SD) | |||||||||||||||||
Anna Wallentheim (S) | |||||||||||||||||
Alexandra Völker (S) | |||||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | |||||||||||||||||
Clara Aranda (SD) | |||||||||||||||||
Leila Ali-Elmi (MP) | |||||||||||||||||
Saila Quicklund (M) | |||||||||||||||||
Linda Lindberg (SD) | |||||||||||||||||
Richard Jomshof (SD) | |||||||||||||||||
Robert Hannah (L) | |||||||||||||||||
Joar Forssell (L) | |||||||||||||||||
Åsa Lindhagen (MP) | |||||||||||||||||
Niels Paarup-Petersen (C) | O | ||||||||||||||||
Linda Westerlund Snecker (V) | |||||||||||||||||
Pia Steensland (KD) | |||||||||||||||||
Ingemar Kihlström (KD) | |||||||||||||||||
Marie Axelsson (S) | |||||||||||||||||
N = Närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | O = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.