Lorentz Tovatt (Grn)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Party The Green Party
Constituency City of Stockholm, Bench 245
Born 1989
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email lorentz.tovatt[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Industry and Trade

    • Member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2017-07-15 – 2022-09-26
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2018-10-10 –

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:NU16 29 may 2018 En politik för tillväxt och utveckling i svensk industri
Debatt om förslag 2017/18:NU13 16 may 2018 Förbud mot utvinning av uran
Frågestund 26 april 2018 Frågestund

Väjningsplikt för bilar på alla cykelpassager

Motion 2017/18:2418 av Lorentz Tovatt (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2418 av Lorentz Tovatt MP Väjningsplikt för bilar på alla cykelpassager Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag om att väjningsplikt ska gälla för bilar på samma sätt vid alla cykelpassager och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2418 av Lorentz Tovatt (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2418 av Lorentz Tovatt (MP) (pdf, 67 kB)

Utred obligatoriska hastighetshållare i nya bilar

Motion 2017/18:2417 av Lorentz Tovatt (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2417 av Lorentz Tovatt MP Utred obligatoriska hastighetshållare i nya bilar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska komma med förslag om att införa obligatoriska hastighetshållare, alkolås samt autobroms i alla nyregistrerade


Utskottsberedning: 2017/18:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2417 av Lorentz Tovatt (MP) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2417 av Lorentz Tovatt (MP) (pdf, 66 kB)

Möjlighet att återkalla serveringstillstånd vid kränkningar och våld från ordningsvakter

Motion 2017/18:2427 av Lorentz Tovatt (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2427 av Lorentz Tovatt MP Möjlighet att återkalla serveringstillstånd vid kränkningar och våld från ordningsvakter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag om förändringar i alkohollagen där möjlighet ges


Utskottsberedning: 2017/18:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2427 av Lorentz Tovatt (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2427 av Lorentz Tovatt (MP) (pdf, 67 kB)