• Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telephone 010-10 11 500
  • Email info[på]sd.se

Said and done

IS-sympatisörer inom samhällsservicen

Skriftlig fråga 2016/17:1681 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1681 IS-sympatisörer inom samhällsservicen av Markus Wiechel (SD) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Tidningen Aftonbladet har avslöjat hur en 23-årig medarbetare på ett HVB-hem för ensamkommande ungdomar samtidigt sympatiserar med Islamiska staten. Den aktuella personen, vars nätverk även sträcker

Inlämnad: 2017-06-22 Svarsdatum: 2017-07-12 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1681 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 78 kB)

Nordjobb

Skriftlig fråga 2016/17:1680 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2016/17:1680 Nordjobb av Cassandra Sundin (SD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Programmet Nordjobb som finansieras av bland annat Föreningen Norden och Nordiska ministerrådet arbetar med att förmedla framför allt sommarjobb till ungdomar i Norden. Det handlar främst om jobb inom hotell, servering,

Inlämnad: 2017-06-22 Svarsdatum: 2017-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1680 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 64 kB)

Regeringens syn på Muslimska brödraskapet

Skriftlig fråga 2016/17:1675 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1675 Regeringens syn på Muslimska brödraskapet av Markus Wiechel (SD) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Den 13 juni lämnade undertecknad in en skriftlig fråga till kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP), som rörde Sveriges förhållningssätt till Muslimska brödraskapet.

Inlämnad: 2017-06-22 Svarsdatum: 2017-07-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1675 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 78 kB)

Nyanlända elevers möjlighet att klara svensk skola

Skriftlig fråga 2016/17:1674 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1674 Nyanlända elevers möjlighet att klara svensk skola av Markus Wiechel (SD) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Regeringen har fått en rad förslag från den särskilda utredaren Ebba Östlin om hur elever som kommer till Sverige i årskurs 7–9 ska klara av att bli behöriga till den svenska

Inlämnad: 2017-06-22 Svarsdatum: 2017-07-12 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1674 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 80 kB)

Hantering av personer som anses vara säkerhetshot

Skriftlig fråga 2016/17:1673 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1673 Hantering av personer som anses vara säkerhetshot av Markus Wiechel (SD) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Migrationsverket beslutade under maj månad att utvisa en 30-årig syrisk anhängare till Islamiska Staten, som just friats från terroristbrott men som ändå klassades

Inlämnad: 2017-06-22 Svarsdatum: 2017-07-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1673 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 76 kB)

Oseriösa företagare i EU

Skriftlig fråga 2016/17:1652 av Josef Fransson (SD)

Fråga 2016/17:1652 Oseriösa företagare i EU av Josef Fransson (SD) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) I en av Sveriges större dagstidningar beskrevs nyligen hur en utländsk kläddesigner startar ett företag i Malmö och sedan försätter bolaget i konkurs efter en mycket kort tid. Huvudmannen

Inlämnad: 2017-06-20 Svarsdatum: 2017-06-29 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1652 av Josef Fransson (SD) (pdf, 67 kB)

Åtgärder för minskat antal våldsbejakande islamister

Skriftlig fråga 2016/17:1632 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1632 Åtgärder för minskat antal våldsbejakande islamister av Markus Wiechel (SD) till Statsrådet Anders Ygeman (S) År 2010 bedömde Säkerhetspolisen i en rapport att det fanns omkring 200 våldsbejakande islamistiska extremister i Sverige. Sju år senare bedöms antalet ligga på några tusen, och Säkerhetspolisen

Inlämnad: 2017-06-19 Svarsdatum: 2017-06-28 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1632 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2016/17:194 Riksrevisionens slutrapport om statens styrning på vårdområdet

Motion 2016/17:3754 av Per Ramhorn (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3754 av Per Ramhorn (SD) med anledning av skr. 2016/17:194 Riksrevisionens slutrapport om statens styrning på vårdområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tydliggöra Socialstyrelsens roll i förhållande till Sveriges Kommuner


Utskottsberedning: 2017/18:SoU4

Motion 2016/17:3754 av Per Ramhorn (SD) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:3754 av Per Ramhorn (SD) (pdf, 58 kB)

Kommuners köp av bostadsrätter

Interpellation 2016/17:577 av Roger Hedlund (SD)

Interpellation 2016/17:577 Kommuners köp av bostadsrätter av Roger Hedlund (SD) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Nyligen kunde vi läsa i Boverkets bostadsmarknadsenkät att allt fler kommuner väljer att köpa bostadsrätter för boende till nyanlända för att klara av det bostadsansvar som kommer med den kvot nyanlända

Inlämnad: 2017-06-15 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2016/17:577 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 69 kB)

Rikt- och gränsvärden för radon i Sverige

Interpellation 2016/17:576 av Roger Hedlund (SD)

Interpellation 2016/17:576 Rikt- och gränsvärden för radon i Sverige av Roger Hedlund (SD) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Varje år drabbas mellan 400 och 500 personer av lungcancer som ett resultat av för höga radonnivåer i bostäder i Sverige. Detta är givetvis alldeles för många för ett land som Sverige. World

Inlämnad: 2017-06-15 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2016/17:576 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 70 kB)