Christina Höj Larsen (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västernorrland County, Bench 239
Title Humanekolog/Utredare
Born 1971
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email christina.hoj.larsen[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2012-03-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-, miljö- och jordbruksutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 10-, utrikesutskottet 12-14 och näringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bjarne Larsen och läkarsekreteraren Susanne Howalt Larsen, f. Höj.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Talesperson flykting- och migrationspolitiska frågor för Vänsterpartiet.
  • Bostadsort

    Härnösand

Said and done

Rätten till familjeåterförening

Interpellation 2015/16:770 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2015/16:770 Rätten till familjeåterförening av Christina Höj Larsen (V) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Principen om familjens enhet fastslogs första gången 1948, i FN:s allmänna förklaring om mänskliga rättigheter. Att familjen har rätt till samhällets och statens skydd

Inlämnad: 2016-08-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2015/16:770 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB)

med anledning av skr. 2015/16:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2015

Motion 2015/16:3424 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3424 av Ulla Andersson m.fl. (V) med anledning av skr. 2015/16:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2015 1                   Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Första AP-fonden bör omvandlas till en fond för samhällsnyttiga


Utskottsberedning: 2016/17:FiU6
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2015/16:3424 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3424 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 90 kB)

Eventuellt avtal mellan EU och Libyen

Interpellation 2015/16:707 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2015/16:707 Eventuellt avtal mellan EU och Libyen av Christina Höj Larsen (V) till Statsrådet Ann Linde (S) I Agenda den 5 juni kunde vi höra EU-minister Ann Linde hålla med kommissionens vice ordförande Frans Timmermans om att EU bör ingå samma sorts flyktingavtal med Libyen som man redan gjort

Inlämnad: 2016-06-07 Svarsdatum: 2016-09-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:707 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Eventuellt avtal mellan EU och Libyen

Utsatta EU-medborgare

Interpellation 2015/16:658 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2015/16:658 Utsatta EU-medborgare av Christina Höj Larsen (V) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Regeringens nationella samordnare för utsatta EU-medborgare, Martin Valfridsson, lämnade den 1 februari i år sin slutrapport Framtid sökes . Samordnarens uppdrag var att ”främja erfarenhetsutbyte och samverkan

Inlämnad: 2016-05-17 Svarsdatum: 2016-09-01 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2015/16:658 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utsatta EU-medborgare

med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2015/16:3412 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3412 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige 1                   Innehåll 1Förslag till riksdagsbeslut 2Inledning 3Värna rätten till asyl 4Hösten 2015 5Dåligt


Utskottsberedning: 2015/16:SfU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3412 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2015/16:3412 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 114 kB)

med anledning av prop. 2015/16:173 Fjärrundervisning och entreprenad - nya möjligheter för undervisning och studiehandledning på modersmål

Motion 2015/16:3410 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3410 av Daniel Riazat m.fl. (V) med anledning av prop. 2015/16:173 Fjärrundervisning och entreprenad – nya möjligheter för undervisning och studiehandledning på modersmål Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skolinspektionen


Utskottsberedning: 2015/16:UbU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3410 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:3410 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 68 kB)

med anledning av prop. 2015/16:106 Förstärkt insättningsgaranti

Motion 2015/16:3376 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3376 av Ulla Andersson m.fl. (V) med anledning av prop. 2015/16:106 Förstärkt insättningsgaranti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att begränsningen av det sammanlagda avgiftsuttaget bör tas bort och ersättas med ett golv för


Utskottsberedning: 2015/16:FiU34
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3376 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3376 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2015/16:133 Förmedlingsavgifter vid kortbetalningar

Motion 2015/16:3365 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3365 av Ulla Andersson m.fl. (V) med anledning av prop. 2015/16:133 Förmedlingsavgifter vid kortbetalningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med förslag på nationell reglering som


Utskottsberedning: 2015/16:FiU35
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3365 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3365 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 2015/16:135 Ett övergripande ramverk för aktiva åtgärder i syfte att främja lika rättigheter och möjligheter

Motion 2015/16:3367 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3367 av Ali Esbati m.fl. (V) med anledning av prop. 2015/16:135 Ett övergripande ramverk för aktiva åtgärder i syfte att främja lika rättigheter och möjligheter 1                   Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2015/16:AU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3367 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3367 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2015/16:128 Ett särskilt skydd mot repressalier för arbetstagare som slår larm om allvarliga missförhållanden

Motion 2015/16:3353 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3353 av Ali Esbati m.fl. (V) med anledning av prop. 2015/16:128 Ett särskilt skydd mot repressalier för arbetstagare som slår larm om allvarliga missförhållanden 1                   Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2015/16:AU11
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:3353 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 57 kB) Motion 2015/16:3353 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 92 kB)