Andreas Norlén(Mod)

Andreas Norlén (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Östergötland County, Bench 30
Title Jur.dr.
Born 1973
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864800
Email andreas.norlen[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Constitution

    • Chair
    • Judges Proposals Board

    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Committee on the Constitution

    • Chair 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Member 2006-10-10 – 2009-02-09
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Judges Proposals Board

    • 2012-02-14 –
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 – 2016-12-01
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2015-02-12 –

Said and done

Storlän

Skriftlig fråga 2016/17:929 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:929 Storlän av Andreas Norlén (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Hösten 2016 framgick det tydligt vid de samtal som regeringen genomförde med flertalet oppositionspartier att det saknas stöd i riksdagen för att ersätta dagens län och landsting med ett litet antal storlän och storregioner. Inte

Inlämnad: 2017-02-23 Svarsdatum: 2017-03-08 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:929 av Andreas Norlén (M) (pdf, 73 kB)

Nationella samordnaren mot våldsbejakande extremism

Skriftlig fråga 2016/17:587 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:587 Nationella samordnaren mot våldsbejakande extremism av Andreas Norlén (M) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Det har under en tid riktats hård kritik mot den nationella samordnaren mot våldbejakande extremism och den stödlinje som har drivits i samarbete med Röda Korset.

Inlämnad: 2016-12-22 Svarsdatum: 2017-01-09 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:587 av Andreas Norlén (M) (pdf, 93 kB)

Flygbuller

Skriftlig fråga 2016/17:313 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:313 Flygbuller av Andreas Norlén (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Frågan om hur mycket flygbuller som ska tillåtas i anslutning till bostadsbyggnader har varit en segdragen fråga, som under en följd av år bromsat möjligheterna att bygga nya bostäder i stora delar av Linköpings innerstad. I

Inlämnad: 2016-11-11 Svarsdatum: 2016-11-23 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:313 av Andreas Norlén (M) (pdf, 103 kB)

Akutsjukhus i Motala och Norrköping

Skriftlig fråga 2016/17:170 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:170 Akutsjukhus i Motala och Norrköping av Andreas Norlén (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Sveriges långa väntetider i hälso- och sjukvården är bland de längsta i Europa. På flera av akutsjukhusen i Sverige finns det stora brister gällande tillgänglighet. Regeringen och statsrådet Gabriel

Inlämnad: 2016-10-20 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:170 av Andreas Norlén (M) (pdf, 78 kB)

Plan för ett starkare Sverige: Nolltolerans mot dåliga skolor

Motion 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) Plan för ett starkare Sverige: Nolltolerans mot dåliga skolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om nolltolerans mot dåliga skolor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2016/17:FiU3 2016/17:UbU1 2016/17:UbU12 2016/17:UbU14 2016/17:UbU15 2016/17:UbU17 2016/17:UbU18 2016/17:UbU19 2016/17:UbU2
Riksdagsbeslut (44 yrkanden): 20 avslag, 24 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 117 kB)

Plan för ett starkare Sverige: Bryt utanförskapet

Motion 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) Plan för ett starkare Sverige: Bryt utanförskapet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kompetenskartläggning för asylsökande från första dagen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SoU UbU 2016/17:AU1 2016/17:AU2 2016/17:AU6 2016/17:AU7 2016/17:FiU1 2016/17:FiU3 2016/17:JuU20 2016/17:KrU4 2016/17:KrU8 2016/17:NU1 2016/17:SfU15 2016/17:SfU3 2016/17:SfU4 2016/17:UbU14 2016/17:UbU15 2016/17:UbU16 2016/17:UbU18 2016/17:UbU19
Riksdagsbeslut (40 yrkanden): 23 avslag, 17 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 119 kB)

Plikt att förhindra radikalisering

Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) Plikt att förhindra radikalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett förtydligat ansvar för skolhuvudmän och andra som arbetar med barn och unga att främja demokratiska värderingar och motverka


Utskottsberedning: 2016/17:KU23 2016/17:UbU17

Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2016/17:3290 av Andreas Norlén m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

Plan för ett starkare Sverige: Säkerhet och beredskap i en orolig omvärld

Motion 2016/17:3382 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3382 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) Plan för ett starkare Sverige: Säkerhet och beredskap i en orolig omvärld Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska spela en ledande roll inom EU för att utveckla och förstärka den


Utskottsberedning: UU 2016/17:FöU3 2016/17:FöU4 2016/17:FöU7 2016/17:UU2
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 4 avslag, 9 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:3382 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2016/17:3382 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 152 kB)

Reformer för en bättre hbtq-politik

Motion 2016/17:3146 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3146 av Olof Lavesson m.fl. (M) Reformer för en bättre hbtq-politik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om lagstiftningen om hatbrott och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: KU SoU 2016/17:AU14 2016/17:AU5 2016/17:CU10 2016/17:JuU1 2016/17:JuU16 2016/17:KrU4 2016/17:SfU3 2016/17:SoU10 2016/17:SoU7 2016/17:SoU9 2016/17:UbU1 2016/17:UU2
Riksdagsbeslut (21 yrkanden): 7 avslag, 14 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:3146 av Olof Lavesson m.fl. (M) (docx, 81 kB) Motion 2016/17:3146 av Olof Lavesson m.fl. (M) (pdf, 127 kB)

Alkoholsmuggling och bussbolagens ansvar

Motion 2016/17:1883 av Finn Bengtsson och Andreas Norlén (båda M)

Motion till riksdagen 2016/17:1883 av Finn Bengtsson och Andreas Norlén (båda M) Alkoholsmuggling och bussbolagens ansvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av hur mycket alkohol som bör få föras in i landet för personligt bruk och tillkännager


Utskottsberedning: SoU 2016/17:SkU24

Motion 2016/17:1883 av Finn Bengtsson och Andreas Norlén (båda M) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:1883 av Finn Bengtsson och Andreas Norlén (båda M) (pdf, 72 kB)