Kerstin Lundgren (Cen)

Tredje vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Party
Constituency Stockholm County, Bench 3
Title Utredare.
Born 1955
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865775
Email kerstin.lundgren[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Member of Parliament

    • Third Deputy Speaker
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member
    • The War Delegation

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Member of Parliament

    • Third Deputy Speaker 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Committee on the Constitution

    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Committee on Foreign Affairs

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Joint Committee on the Constitution and Foreign Affairs

    • Member 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Member 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Member 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputy member 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Member 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputy member 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputy member 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Member 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputy member 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Member 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Member 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Member 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Member 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputy member 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputy member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Member 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputy member 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Member 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputy member 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Member 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputy member 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Member 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Member 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Committee on European Union Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Deputy member 2006-11-29 – 2010-10-12
    • Election Review Board

    • Deputy member 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Member 2002-12-10 – 2011-04-05
    • Nominations Committee

    • Member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2010-11-01 – 2018-10-31
    • Member 2006-11-01 – 2010-10-31
    • The War Delegation

    • Member 2018-10-09 –
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Deputy member 2006-10-10 – 2014-10-07
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2010-10-19 – 2010-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot konstitutionsutskottet 02-06, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 03 och 07-09, utrikesutskottet 06-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06-16. Suppleant trafikutskottet 02-06, konstitutionsutskottet 06-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 07-08, 09, 10, 11, 13, 15 och 16 och försvarsutskottet 10-. Ledamot Valprövningsnämnden 02-11, Europarådets svenska delegation 06-10 och riksdagens valberedning 06-. Suppleant Utrikesnämnden 06-14, EU-nämnden 06-, Riksrevisionens styrelse 10, Europarådets svenska delegation 10- och Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Polisen John Lundgren och Ester Lundgren, f. Magnusson.
  • Utbildning

    Fil.kand., Uppsala universitet 78.
  • Anställningar

    Gruppsekreterare, Södertäljecentern 78-80. Politisk sekreterare, Stockholms läns landsting 80-87. Pressekreterare, Centerpartiets ledning 87-91. Informationssekreterare 91. Politiskt sakkunnig, Miljödepartementet 92-94. Kommunalsekreterare, Centerpartiet 95-99. Förbundssekreterare, Centerkvinnorna 00-01. Utredare, Sveriges Kommuner och Landsting 01-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Jämställdhetsrådet 01. Styrelseledamot, Sida 07-08 och ledamot av insynsrådet, Sida 9-10. Ledamot, Grundlagskommittén 04-08. Ledamot, nämnden för Statens personadressregister -06. Ledamot, Exportkontrollrådet 11-. Ledamot, Folke Bernadotteakademin 11-16. Ledamot, KEX-utredningen 12-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 82-10. Ledamot, kommunstyrelsen 95-02. Ledamot, skolstyrelsen 80-88, 2:e vice ordförande 86-88 och stadsbyggnadsnämnden 03-06. Ordförande, kommundelsnämnden Brunnsäng-Grusåsen 89-91. Ersättare, landstingsfullmäktige, Stockholms län 89-91. Ledamot, jämställdskommittén, Stockholms läns landsting 89-91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, Energiknippet i Södertälje AB -15.
  • Litteratur

    Norden, Europa, världen (89, tillsammans med andra).

Said and done

Venezuela

Interpellation 2018/19:21 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:21 Venezuela av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Margot Wallström S Enligt Amnesty International har Venezuelas socialistiska regering orsakat den värsta humanitära krisen i det landets historia, vilket inte är en liten prestation mot bakgrund av landets historia av fattigdom, krig och slaveri.

Inlämnad: 2019-01-25 Svarsdatum: 2019-02-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:21 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Venezuela

Utvecklingen i Venezuela

Interpellation 2018/19:4 av Kerstin Lundgren (C)

Interpellation 2018/19:4 Utvecklingen i Venezuela av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Venezuelas folk skulle kunna ha goda förutsättningar att utveckla välstånd och demokrati, men de har drabbats av förödande politisk misskötsel genom åren. Den senaste utvecklingen började under Hugo Chavez men

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-02-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:4 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utvecklingen i Venezuela

Utrikes, omvärld och utveckling

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utrikes, omvärld och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla och fördjupa Sveriges försvars- och säkerhetspolitiska samarbeten och om att Sverige ska söka medlemskap i Nato och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:KU27 2018/19:UU10 2018/19:UU12 2018/19:UU14 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 4 avslag, 16 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 120 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2018/19:2620 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2620 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Det försämrade omvärldsläget oroar. På flera håll i


Utskottsberedning: 2018/19:UU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2620 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2620 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 89 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2018/19:2618 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2618 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Biståndet är ett centralt verktyg i arbetet för en rättvis


Utskottsberedning: 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2618 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2618 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 86 kB)

Migration och mottagande

Motion 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. C Migration och mottagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska driva att EU tar ett gemensamt och solidariskt ansvar för flyktingmottagande och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2018/19:AU7 2018/19:SfU16 2018/19:SfU17 2018/19:SfU18

Motion 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2839 av Johanna Jönsson m.fl. (C) (pdf, 100 kB)

Försvar och samhällets säkerhet

Motion 2018/19:2840 av Daniel Bäckström m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2840 av Daniel Bäckström m.fl. C Försvar och samhällets säkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att svensk försvarsförmåga ska utvecklas så att hela landet kan försvaras genom ökad tillgänglighet och förbättrad operativ förmåga inom


Utskottsberedning: 2018/19:FöU1 2018/19:FöU6 2018/19:FöU7 2018/19:FöU8 2018/19:FöU9 2018/19:KU28
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 4 avslag, 19 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2840 av Daniel Bäckström m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2018/19:2840 av Daniel Bäckström m.fl. (C) (pdf, 139 kB)

Centerpartiets budgetmotion 2019

Motion 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. C Centerpartiets budgetmotion 2019 1. Sammanfattning Sverige befinner sig på toppen av en internationell högkonjunktur. Prognoserna för de kommande åren pekar dock på stigande arbetslöshet och lägre tillväxt. Trots flera år av högkonjunktur står många utanför arbetsmarknaden.


Utskottsberedning: 2018/19:FiU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 304 kB) Motion 2018/19:2610 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 640 kB)

Översyn av studiestartsstödet för integration

Motion 2018/19:2353 av Kerstin Lundgren (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2353 av Kerstin Lundgren C Översyn av studiestartsstödet för integration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om översyn av studiestartsstödet och studiemedelssystemet för att stärka integrationen och påskynda invandrade kvinnors tillträde till


Utskottsberedning: 2018/19:UbU15

Motion 2018/19:2353 av Kerstin Lundgren (C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2353 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 72 kB)

Gårdsförsäljning ska tillåtas

Motion 2018/19:2354 av Kerstin Lundgren (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2354 av Kerstin Lundgren C Gårdsförsäljning ska tillåtas Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om gällande utredning för att senast från den 1 januari 2020 tillåta gårdsförsäljning av öl och vin för att stärka förutsättningarna för matföretagande


Utskottsberedning: 2018/19:SoU10

Motion 2018/19:2354 av Kerstin Lundgren (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2354 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 78 kB)