ClasGöran Carlsson (SocDem) - Riksdagen

ClasGöran Carlsson (SocDem)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Party
Constituency Kronoberg County, Bench 183
Title Direktör
Born 1962
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866313
Email clasgoran.carlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Alternate member for
    • Committee on Civil Affairs

    • Member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Alternate member 2017-07-27 – 2018-09-24
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Committee on Defence

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Deputy member 2017-09-22 – 2018-04-11
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Joint Committee on Foreign Affairs and Defence

    • Deputy member 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputy member 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputy member 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputy member 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputy member 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Member 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputy member 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputy member 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputy member 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputy member 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Extra deputy member 2018-03-13 – 2018-05-24
    • The Riksdag Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

    • Deputy member 2010-11-17 – 2014-09-29
    • The General Council of the Riksbank

    • Deputy member 2014-10-14 –

Said and done

Åtgärder mot tjuvfiske

Skriftlig fråga 2017/18:120 av ClasGöran Carlsson (S)

Fråga 2017/18:120 Åtgärder mot tjuvfiske av ClasGöran Carlsson (S) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Under sommaren har det gått att följa hur en stor tjuvfiskehärva nystats upp nere i Kronobergs län. Den illegala fångsten har uppgått till så mycket som 1,7 ton och består av stora mängder gös, kräftor och gädda

Inlämnad: 2017-10-18 Svarsdatum: 2017-10-30 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:120 av ClasGöran Carlsson (S) (pdf, 69 kB)

Mobiltäckning i hela landet

Motion 2017/18:2197 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2197 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson båda S Mobiltäckning i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att studera förutsättningarna för förbättrad mobiltäckning i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2197 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2197 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (pdf, 69 kB)

Om kundbegreppet i offentlig förvaltning

Motion 2017/18:2666 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2666 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson båda S Om kundbegreppet i offentlig förvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att sluta använda kundbegreppet i statliga myndigheter och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:KU37
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2666 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2666 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (pdf, 64 kB)

Utbetalning av ersättning till brottsoffer

Motion 2017/18:2624 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2624 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson båda S Utbetalning av ersättning till brottsoffer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga möjligheten att se över hur utbetalning av ersättning till brottsoffer ska se ut och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:JuU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2624 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2624 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (pdf, 63 kB)

Fysisk aktivitet på recept

Motion 2017/18:1877 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1877 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson båda S Fysisk aktivitet på recept Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att närmare granska hur användningen av fysisk aktivitet på recept fungerar och eventuellt kan ökas och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:SoU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1877 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:1877 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (pdf, 68 kB)

En långsiktigt hållbar elförsörjning i hela landet

Motion 2017/18:1869 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1869 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson båda S En långsiktigt hållbar elförsörjning i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkra långsiktigt hållbar elförsörjning i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:NU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1869 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1869 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (pdf, 71 kB)

Ansvaret för Glasets arkiv och samlingar

Motion 2017/18:1469 av Krister Örnfjäder m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1469 av Krister Örnfjäder m.fl. S Ansvaret för Glasets arkiv och samlingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Glasets arkiv och samlingar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Regeringsuppdraget Glasrikeuppdraget lämnades av


Utskottsberedning: 2017/18:KrU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1469 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1469 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Vattenbrist

Motion 2017/18:1383 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1383 av Lena Hallengren m.fl. S Vattenbrist Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vattenbrist och om att skapa samhällsberedskap för effekterna av extrem torka såväl som att anpassa aktuell lagstiftning till vattenbrist och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:CU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1383 av Lena Hallengren m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1383 av Lena Hallengren m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Kontanthantering

Motion 2017/18:1090 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1090 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson båda S Kontanthantering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att närmare se över bankernas ansvar för kontanthantering och tillkännager detta för regeringen. Motivering På många orter i Sverige


Utskottsberedning: 2017/18:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1090 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1090 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (pdf, 62 kB)

Minimibelopp vid fakturering av vägavgifter

Motion 2017/18:585 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:585 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson båda S Minimibelopp vid fakturering av vägavgifter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa ett minimibelopp för fakturering av skattepliktiga passager och vägavgifter


Utskottsberedning: 2017/18:SkU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:585 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:585 av Monica Haider och ClasGöran Carlsson (båda S) (pdf, 61 kB)