Åsa Westlund (SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County, Bench 143
Title Fil.mag. statsvetenskap
Born 1976
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865874
Email asa.westlund[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on European Union Affairs

    • Chair
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2016-05-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2015-11-01 – 2016-04-30
    • Ordinary member 2014-09-29 – 2015-10-31
    • European Parliament

    • Member 2004-07-20 – 2014-07-01
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Chair 2018-03-27 – 2018-09-24
    • Member 2018-03-22 – 2018-03-27
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-03-22
    • Committee on Industry and Trade

    • Member 2014-10-07 – 2018-03-22
    • Committee on European Union Affairs

    • Chair 2018-10-03 –
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-03
    • Deputy member 2014-10-07 – 2014-12-17
    • The War Delegation

    • Member 2018-03-23 – 2018-10-09
    • Advisory Council on Foreign Affairs

    • Member 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14- och EU-nämnden 14. Ledamot Europaparlamentet 04-14.
  • Föräldrar

    Fil.kand. Bo Westlund och läraren Gunilla Westlund, f. Landin.
  • Utbildning

    Fil.mag. i statsvetenskap 00 och juridikstudier, Göteborgs universitet 97-01.
  • Anställningar

    Politiskt sakkunnig, Utbildningsdepartementet 01. Förbundsordförande, S-studenter 01-03. Politisk sekreterare, Socialdemokraternas partistyrelse 03-. Europaparlamentariker, Europaparlamentet Bryssel/Strasbourg 04-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Grundlagsutredningen 04-07. Ledamot, Energikommissionen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Haninge 14-. Ersättare, landstingsfullmäktige, Stockholms län 02-04. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnd 5, Västra Götalandsregionen 99-01. Ledamot, socialnämnden och i dess arbets- och socialutskott, Haninge kommun 02-03. Ersättare, regionplan- och trafiknämnden, Stockholms län 02-04.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad ledamot, Göteborgs socialdemokratiska partidistrikts styrelse 99-01. Ordförande, Göteborgs socialdemokratiska högskoleförening 99-01. Ledamot, Sveriges förenade studentkårers styrelse 99-00. Ledamot, Göteborgs studentkommittés styrelse 98-99. Ledamot, Filosofiska fakulteternas studentkår Göteborg 98-01 och vice ordförande 98-99. Ledamot, FNSU:s styrelse 01-03. Adjungerad ledamot, Socialdemokratiska partistyrelsen 01-03. Styrelseledamot, Sveriges socialdemokratiska studentförbund 00-01 och förbundsordförande 01-03. Styrelseledamot, Young European Socialists, YES 00-03 och samordnare, kvinnonätverket i YES 02-03. Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas verkställande utskott 03. Adjungerad ledamot, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikts styrelse 04-16. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 13-. Ersättare, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikts styrelse 16-.

Said and done

En bra skola även för barn med neuropsykiatriska funktionshinder

Motion 2018/19:2117 av Åsa Westlund (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2117 av Åsa Westlund S En bra skola även för barn med neuropsykiatriska funktionshinder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över skolsituationen för elever med neuropsykiatrisk funktionsnedsättning och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2117 av Åsa Westlund (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2117 av Åsa Westlund (S) (pdf, 78 kB)

Ge Södertörns högskola universitetsstatus

Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Ge Södertörns högskola universitetsstatus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riskdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Bättre vård vid endometrios

Motion 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. S Bättre vård vid endometrios Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om endometrios och drabbade kvinnors behov av rätt vård och tillkännager detta för regeringen. Motivering Endometrios är en kronisk, inflammatorisk


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Möjliggör för fler att få vaccin mot TBE

Motion 2018/19:2189 av Åsa Westlund och Mathias Tegnér (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2189 av Åsa Westlund och Mathias Tegnér båda S Möjliggör för fler att få vaccin mot TBE Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska se över möjligheterna att verka för att TBE-vaccination blir möjligt för fler och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:SoU11

Motion 2018/19:2189 av Åsa Westlund och Mathias Tegnér (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2189 av Åsa Westlund och Mathias Tegnér (båda S) (pdf, 77 kB)

Bättre vård efter förlossning

Motion 2018/19:2129 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2129 av Åsa Westlund m.fl. S Bättre vård efter förlossning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vård och stöd till kvinnor efter förlossning måste prioriteras högre och tillkännager detta för regeringen. Motivering Efter förlossning får


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2129 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2129 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Om minskade utsläpp från flyget

Motion 2018/19:1076 av Mathias Tegnér m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1076 av Mathias Tegnér m.fl. S Om minskade utsläpp från flyget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av minskade klimatutsläpp från flygtrafiken och tillkännager detta för regeringen. Motivering Väldigt mycket tyder på att världen


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:1076 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1076 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Om konsumtionsbaserade klimatmål

Motion 2018/19:746 av Mathias Tegnér m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:746 av Mathias Tegnér m.fl. S Om konsumtionsbaserade klimatmål Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av konsumtionsbaserade klimatmål och tillkännager detta för regeringen. Motivering När världens länder 2015 enades om det som kom


Utskottsberedning: 2018/19:MJU4

Motion 2018/19:746 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:746 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Fungerande skola för barn med neuropsykiatriska funktionshinder

Interpellation 2017/18:520 av Åsa Westlund (S)

Interpellation 2017/18:520 Fungerande skola för barn med neuropsykiatriska funktionshinder av Åsa Westlund S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Kunskapen om hur skolgången fungerar för barn med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar NPF är låg. Den information som trots allt finns tyder på att skolan för dessa

Inlämnad: 2018-04-27 Svarsdatum: 2018-05-21 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:520 av Åsa Westlund (S) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fungerande skola för barn med neuropsykiatriska funktionshinder

Bra vård vid endometrios

Motion 2017/18:3296 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:3296 av Åsa Westlund m.fl. S Bra vård vid endometrios Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om endometrios och drabbade kvinnors behov av rätt vård och tillkännager detta för regeringen. Motivering Endometrios är en kronisk, inflammatorisk sjukdom


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3296 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3296 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Fungerande skola för barn med neuropsykiatriska funktionshinder

Motion 2017/18:2222 av Åsa Westlund (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2222 av Åsa Westlund S Fungerande skola för barn med neuropsykiatriska funktionshinder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över skolsituationen för elever med neuropsykiatrisk funktionsnedsättning och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2222 av Åsa Westlund (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2222 av Åsa Westlund (S) (pdf, 72 kB)