Maj Karlsson (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency City of Göteborg, Bench 159
Born 1980
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Email maj.karlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Left Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member
    • Nominations Committee

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2014-09-29 – 2022-09-26
    • The Left Party

    • Deputy Group Leader 2016-02-03 –
    • Committee on Defence

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 2016-05-25 – 2018-03-23
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • The War Delegation

    • Member 2017-06-16 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2018-10-02 –
    • Council for Members' Affairs

    • Deputy member 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Nominations Committee

    • Deputy member 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-, socialutskottet 14- och kulturutskottet 16-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Vice gruppledare, Vänsterpartiet 16-.

Said and done

med anledning av prop. 2016/17:186 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen

Motion 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2016/17:186 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:186 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen. Motivering


Utskottsberedning: 2016/17:JuU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 53 kB) Motion 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

Rättslösa och hemlösa barn

Interpellation 2016/17:528 av Maj Karlsson (V)

Interpellation 2016/17:528 Rättslösa och hemlösa barn av Maj Karlsson V till Statsrådet Åsa Regnér S Det har kommit flera kartläggningar från storstäderna som visar att hemlösa barnfamiljer ökar. Majoriteten av dessa har försörjningsstöd och blir hänvisade till vandrarhem och liknande. De flesta finns inte i statistiken

Inlämnad: 2017-05-12 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:528 av Maj Karlsson (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rättslösa och hemlösa barn

Försörjningsstöd som utbetalas till mannens konto

Skriftlig fråga 2016/17:1260 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2016/17:1260 Försörjningsstöd som utbetalas till mannens konto av Maj Karlsson V till Statsrådet Åsa Regnér S Försörjningsstöd är ett av få stöd som inte är individuella i vårt välfärdssystem. Detta beror på att försörjningsstödet är tänkt att vara det yttersta skyddsnätet, och hela familjens inkomster och utgifter

Inlämnad: 2017-04-21 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1260 av Maj Karlsson (V) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2016/17:165 Kroppsbesiktning i syfte att utreda ålder i brottmålsprocessen

Motion 2016/17:3707 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3707 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2016/17:165 Kroppsbesiktning i syfte att utreda ålder i brottmålsprocessen Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen avslår regeringens proposition 2016/17:165 Kroppsbesiktning i syfte att utreda ålder i brottmålsprocessen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2016/17:JuU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3707 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3707 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av skr. 2016/17:126 Tillsammans mot brott - ett nationellt brottsförebyggande program

Motion 2016/17:3681 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3681 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av skr. 2016/17:126 Tillsammans mot brott ett nationellt brottsförebyggande program Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på åtgärder som syftar till att uppmuntra


Utskottsberedning: 2016/17:JuU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3681 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 66 kB) Motion 2016/17:3681 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2016/17:139 Nya möjligheter till operativt polissamarbete med andra stater

Motion 2016/17:3679 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3679 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2016/17:139 Nya möjligheter till operativt polissamarbete med andra stater Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med ett förslag som inte medger


Utskottsberedning: 2016/17:JuU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3679 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3679 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2016/17:122 Ett mer ändamålsenligt klagomålssystem i hälso- och sjukvården

Motion 2016/17:3668 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3668 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2016/17:122 Ett mer ändamålsenligt klagomålssystem i hälso- och sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utredningsskyldigheten inte ska begränsas till vissa ärendetyper och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:SoU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3668 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3668 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2016/17:151 Fler steg för en effektivare plan- och bygglag

Motion 2016/17:3666 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3666 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2016/17:151 Fler steg för en effektivare plan- och bygglag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med ett förslag som innebär att det inte görs undantag för


Utskottsberedning: 2016/17:CU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3666 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3666 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2016/17:159 Avlägsnande - en ny form av särskild handräckning

Motion 2016/17:3665 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3665 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2016/17:159 Avlägsnande en ny form av särskild handräckning 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning med syfte att finna heltäckande åtgärder


Utskottsberedning: 2016/17:CU13
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2016/17:3665 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 65 kB) Motion 2016/17:3665 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

med anledning av skr. 2016/17:118 Riksrevisionens rapport om upprättandet av tillfälliga gränskontroller vid inre gräns

Motion 2016/17:3663 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3663 av Linda Snecker m.fl. V med anledning av skr. 2016/17:118 Riksrevisionens rapport om upprättandet av tillfälliga gränskontroller vid inre gräns Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på åtgärder


Utskottsberedning: 2016/17:JuU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3663 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3663 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 74 kB)