Isak From(SocDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västerbotten County, Bench 138
Title Driftstekniker.
Born 1967
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865682
Email isak.from[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • The Social Democratic Party

    • Pairing organiser 2017-03-14 –
    • Committee on Cultural Affairs

    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24

Said and done

Skapande skolas eventuella mervärde för alla elever

Interpellation 2010/11:414 av From, Isak (S)

den 20 maj Interpellation 2010/11:414 Skapande skolas eventuella mervärde för alla elever av Isak From (S) till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth (M) Skolan är den miljö där alla barn, oavsett geografiska hinder eller föräldrarnas resurser, kan möta kultur i dess många

Inlämnad: 2011-05-20 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skapande skolas eventuella mervärde för alla elever

Inlandsbanan som en nationell möjlighet

Interpellation 2010/11:410 av From, Isak (S)

den 19 maj Interpellation 2010/11:410 Inlandsbanan som en nationell möjlighet av Isak From (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Den gångna vintern har flera tågurspårningar skett runt om i landet men i det fall de skett på Norra stambanan så har det förbi växlingar varit omöjligt.

Inlämnad: 2011-05-19 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Inlandsbanan som en nationell möjlighet

Fungerande ersättningssystem

Interpellation 2010/11:388 av From, Isak (S)

den 13 maj Interpellation 2010/11:388 Fungerande ersättningssystem av Isak From (S) till statsrådet Anna-Karin Hatt (C) Delstatliga Telia Sonera har startat avvecklingen av fast telefoni i de områden som ej betraktas som lönsamma. Det hela motiveras med att gammal teknik ska ersättas med

Inlämnad: 2011-05-13 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Tillgängligheten till specialistsjukvård

Interpellation 2010/11:387 av From, Isak (S)

den 13 maj Interpellation 2010/11:387 Tillgängligheten till specialistsjukvård av Isak From (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) I vårpropositionen föreslår regeringen att staten ska upphöra med den prioriterade upphandlingen av flygtrafiken mellan Östersund och Umeå. Riksdagen

Inlämnad: 2011-05-13 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Det statliga ansvaret vid bevarandet av viktiga kulturarvs samlingar

Skriftlig fråga 2010/11:514 av From, Isak (S)

den 13 maj Fråga 2010/11:514 Det statliga ansvaret vid bevarandet av viktiga kulturarvs samlingar av Isak From (S) till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth (M) Under det senaste decenniet har bevarandefrågan varit en av många viktiga frågor för det svenska försvaret, och

Inlämnad: 2011-05-13 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Reglerna för import av historiska fordon

Skriftlig fråga 2010/11:500 av From, Isak (S)

den 11 maj Fråga 2010/11:500 Reglerna för import av historiska fordon av Isak From (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Bilhobbyn och bilkulturen är en stor hobby och en växande näring som ger nya företag och fina välvårdade historiskt intressanta bilar på våra sommarvägar och

Inlämnad: 2011-05-11 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Fungerande ersättningssystem på telefoniområdet

Interpellation 2010/11:345 av From, Isak (S)

den 5 maj Interpellation 2010/11:345 Fungerande ersättningssystem på telefoniområdet av Isak From (S) till statsrådet Anna-Karin Hatt (C) Delstatliga Telia Sonera har startat avvecklingen av fast telefoni i de områden som ej betraktas som lönsamma. Det hela motiveras med att gammal teknik

Inlämnad: 2011-05-05 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011

Motion 2010/11:Fi15 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi15 av Isak From m.fl. (S) med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011 S64036 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Motivering 2 4 Brister i resandeundersökningen 2 4.1 Pågående samarbeten 3 5 Restider 3 6 Allvarliga


Utskottsberedning: 2010/11:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Fi15 av Isak From m.fl. (S) (doc, 62 kB)

Tillgängligheten till specialistsjukvård

Interpellation 2010/11:340 av From, Isak (S)

den 4 maj Interpellation 2010/11:340 Tillgängligheten till specialistsjukvård av Isak From (S) till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) I vårpropositionen föreslår regeringen att staten ska slippa ansvaret att köpa upp flygsträckan mellan Östersund och Umeå. Riksdagen beslutade 1980

Inlämnad: 2011-05-04 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Likvärdig tillgänglighet till specialistsjukvård

Interpellation 2010/11:216 av From, Isak (S)

den 18 februari Interpellation 2010/11:216 Likvärdig tillgänglighet till specialistsjukvård av Isak From (S) till socialminister Göran Hägglund (KD) För patientsäkerheten och en likvärdig god vård i hela landet är det nödvändigt att patienter i norra Sverige ibland akut behöver transporteras

Inlämnad: 2011-02-18 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Likvärdig tillgänglighet till specialistsjukvård