Miljöpartiet

Miljöpartiets logotyp
  • mp.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 55 21 (tisdag–torsdag 13–15)
  • E-post info[på]mp.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

RSS

Stärkt barnrättspektiv i lagstiftningen om umgänge och vårdnad

Interpellation 2022/23:162 av Ulrika Westerlund (MP)

Interpellation 2022/23:162 Stärkt barnrättspektiv i lagstiftningen om umgänge och vårdnad av Ulrika Westerlund MP till Statsrådet Camilla Waltersson Grönvall M Runt om i landet har vi sett kraftfulla manifestationer med anledning av fallet med den åttaårige pojken i Luleå. Pappan är misstänkt på sannolika skäl för mord.

Inlämnad: 2023-01-25 Svarsdatum: 2023-02-14 Besvarare: Statsrådet Camilla Waltersson Grönvall (M)

Interpellation 2022/23:162 av Ulrika Westerlund (MP) (pdf, 109 kB)

Tolkarna i Afghanistan

Skriftlig fråga 2022/23:274 av Annika Hirvonen (MP)

Fråga 2022/23:274 Tolkarna i Afghanistan av Annika Hirvonen MP till Utrikesminister Tobias Billström M I 20 års tid bekämpade svenska soldater tillsammans med soldater från Nato och den dåvarande afghanska regeringen talibanerna i Afghanistan. Det var en insats som både motiverades av en önskan om att motverka terrorangrepp

Inlämnad: 2023-01-26 Svarsdatum: 2023-02-01 Besvarare: Utrikesminister Tobias Billström (M)

Skriftlig fråga 2022/23:274 av Annika Hirvonen (MP) (pdf, 85 kB)

Skattesituationen för personer födda 1957

Skriftlig fråga 2022/23:270 av Janine Alm Ericson (MP)

Fråga 2022/23:270 Skattesituationen för personer födda 1957 av Janine Alm Ericson MP till Finansminister Elisabeth Svantesson M Den 1 januari 2023 höjdes åldersgränsen i flera delar av pensionssystemet. När pensionsåldern höjdes infördes övergångsregler för vissa årgångar. Så har skett även denna gång men med ett undantag,

Inlämnad: 2023-01-25 Svarsdatum: 2023-02-01 Besvarare: Finansminister Elisabeth Svantesson (M)

Skriftlig fråga 2022/23:270 av Janine Alm Ericson (MP) (pdf, 87 kB)