Yilmaz Kerimo (S)

Yilmaz Kerimo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Socionom.
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-19 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2002-10-01 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-12-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2004-12-02 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-11-02 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-10 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-10-08 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2016-06-28 – 2018-03-23
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-01-01 – 2003-03-12

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98- (ersättare 981005-990930, statsrådsersättare 991001-020930). Ledamot justitieutskottet 02-04, socialförsäkringsutskottet 04-06 och 14-, konstitutionsutskottet 06-10 och civilutskottet 10-14. Suppleant justitieutskottet 98-02, socialförsäkringsutskottet 98-02 och utrikesutskottet 02-. Ledamot valberedningen 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 03 och riksdagsstyrelsen 16-.
  • Föräldrar

    Bokföringsansvarige Ibrahim Kerimo och Sara Mutlu.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje, Tumba gymnasium. Socionomexamen, Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Restaurangbiträde, socialsekreterare och 1:e socialsekreterare.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Polisstyrelsen i Stockholms län -07 och Kriminalvårdsstyrelsen 99-07. Juryman i tryckfrihetsmål 99-01. Ledamot, Anhörigkommittén 00-02, Diskrimineringskommittén 02-06 och Kriminalvårdskommittén 02-05.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 02-. Ledamot, kommunstyrelsen, Södertälje 11-. Ordförande, Handikapprådet. Ordförande, Brottsförebyggande rådet, Södertälje. Vice ordförande, socialnämnden, Södertälje 09-11. Styrelseledamot, Fastighets AB Karlavagnen, Södertälje 99-02. Ordförande, Telgefastigheter 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Fittja socialdemokratiska förening -98. Styrelseledamot, arbetarekommunen. Ordförande, Södertälje assyriska förening -98. Ordförande, Socialdemokraterna i Södertälje 09-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ökade möjligheter för kommunerna att upptäcka och stävja välfärdsbrottslighet

Motion 2017/18:2621 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2621 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo båda S Ökade möjligheter för kommunerna att upptäcka och stävja välfärdsbrottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över behovet av skärpt lagstiftning för att motverka


Utskottsberedning: 2017/18:JuU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2621 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2621 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo (båda S) (pdf, 77 kB)

Stärk hyresgästernas ställning

Motion 2017/18:2620 av Yilmaz Kerimo (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2620 av Yilmaz Kerimo S Stärk hyresgästernas ställning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att stärka ställningen för hyresgäster vid bestämmandet av högsta hyror och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:CU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2620 av Yilmaz Kerimo (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2620 av Yilmaz Kerimo (S) (pdf, 65 kB)

Södertörns högskola

Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Södertörns högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola efter att utbyggnaden


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.