Yasmine Posio (V)

Yasmine Posio (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 193
Titel Stödassistent/lärare.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post yasmine.posio[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-06-07 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot 2020-02-11 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot utrikesutskottet 17-18 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 17 och 18. Suppleant justitieutskottet 17-18, civilutskottet 17-18, utrikesutskottet 18-, försvarsutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18. Ledamot OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Inredningssnickaren/småföretagaren Esa Mertala och administratören Marja-Leena Posio.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, slutår 93. Påbyggnadsår, restaurangutbildning, slutår 94. Lärarutbildning, hem- och konsumentkunskap och samhällskunskap, slutår 06.
  • Anställningar

    Lokalvårdare, diverse företag, 90-93. Köksbiträde, diverse företag, 94-95 och 97-99. Au-pair i Saratoga, Kalifornien, USA, 96. Lagerarbetare/truckförare, Volvo Cars, 97-05. Lärare, Göteborg, Lerum och Kungälv, 06-13. Diverse vikariat på skolor och förskolor, Göteborgs kommun 13-14. Nattarbetande stödassistent på boende med särskild service, Göteborgs kommun 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 14-17 och ersättare 06-07. Ledamot, Lundby stadsdelsnämnd 06-07. Ordförande, nämnden för konsument- och medborgarservice 14-17. Ledamot, beredningen för digitalisering, Sveriges Kommuner och Landsting 15-17.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Vänsterpartiet Lundby 10-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2021/22:3188 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:3188 av Nooshi Dadgostar m.fl. V Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Tabell 1 Anslagsförslag 2022 för utgiftsområde 7 Internationellt


Utskottsberedning: 2021/22:UU2

Motion 2021/22:3188 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:3188 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

Nord- och Centralamerika

Motion 2021/22:2589 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:2589 av Håkan Svenneling m.fl. V Nord- och Centralamerika Innehållsförteckning 1Förslag till riksdagsbeslut 2Inledning 3Mänskliga rättigheter 3.1Kvinnors rättigheter och sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter 3.2Fackliga rättigheter 3.3Urfolks rättigheter 4Nordamerika 4.1USA


Utskottsberedning: UU

Motion 2021/22:2589 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 104 kB) Motion 2021/22:2589 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 146 kB)

Iran och Centralasien

Motion 2021/22:2588 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:2588 av Håkan Svenneling m.fl. V Iran och Centralasien Innehållsförteckning 1Förslag till riksdagsbeslut 2Inledning 3Mänskliga rättigheter 3.1Kvinnors rättigheter och sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter 3.2Fackliga rättigheter 3.3Etniska och religiösa minoriteter och urfolks


Utskottsberedning: NU UU

Motion 2021/22:2588 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 105 kB) Motion 2021/22:2588 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 150 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se