Yasmine Bladelius (S)

Yasmine Bladelius (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 293
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865446
E-post yasmine.bladelius[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-05-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-09-01 – 2021-04-30
    • Ordinarie 2019-06-01 – 2020-08-31
    • Ledig 2018-11-25 – 2019-05-31
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-11-24
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-11-24
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ledamot 2014-10-28 – 2018-10-28

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, socialutskottet 14-18 och EU-nämnden 18. Ledamot riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Funktionshindersrörelsen DHS, Helsingborg. Ledamot, HSB nordvästra Skånes styrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En jämlik skola fri från avgifter

Motion 2021/22:3740 av Mattias Vepsä och Yasmine Bladelius (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:3740 av Mattias Vepsä och Yasmine Bladelius båda S En jämlik skola fri från avgifter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att förtydliga skollagen så att alla elever utan kostnad ges möjlighet att delta i aktiviteter


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:3740 av Mattias Vepsä och Yasmine Bladelius (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3740 av Mattias Vepsä och Yasmine Bladelius (båda S) (pdf, 77 kB)

Dags för ett modernt statsskick

Motion 2021/22:4139 av Alireza Akhondi m.fl. (C, S, L)

Motion till riksdagen 2021/22:4139 av Alireza Akhondi m.fl. C, S, L Dags för ett modernt statsskick Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör tillsättas en utredning om avskaffande av monarkin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: KU

Motion 2021/22:4139 av Alireza Akhondi m.fl. (C, S, L) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4139 av Alireza Akhondi m.fl. (C, S, L) (pdf, 88 kB)

Förbud mot vinster i välfärden

Motion 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. S Förbud mot vinster i välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att skattepengar avsedda för välfärd ska gå till välfärd, inte privata vinster, och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2021/22:FiU26

Motion 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3711 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se