Wiwi-Anne Johansson (V)

Wiwi-Anne Johansson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Journalist
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-10-31
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-05 – 2017-10-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-31
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-31
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-12-18 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2017-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och socialförsäkringsutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10, konstitutionsutskottet 08-10, kulturutskottet 08-10, utbildningsutskottet 10-14 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Kvittningsman 14-. Ledamot riksdagsgruppens förtroenderåd 06- och riksdagens valberedning 10-.
  • Utbildning

    Journalisthögskolan i Göteborg 75-77.
  • Anställningar

    Arbetat inom SR/SVT-koncernen 78-01, främst med nyheter och samhällsprogram. Informationsansvarig, Vänsterpartiet i Göteborg 01-03. Informationschef, Vänsterpartiets partikansli 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Presstödsnämnden 05-16, Gentekniknämnden 06-07 och 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mölndal 02-06, ersättare 14-18. Ordförande, gymnasienämnden 02-06.
  • Bostadsort

    Lindome

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kärnkraftsavveckling för ökad trygghet och tillväxt

Motion 2007/08:N378 av Kent Persson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:N378 av Kent Persson m.fl. v Kärnkraftsavveckling för ökad trygghet och tillväxt v968 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör utreda förutsättningarna för och konsekvenserna av att ytterligare en kärnkraftsreaktor


Utskottsberedning: 2007/08:FöU4 2007/08:MJU15 2007/08:NU10 2007/08:NU12 2007/08:NU3 2008/09:NU18
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2007/08:N378 av Kent Persson m.fl. (v) (doc, 76 kB)

Rättvis energiomställning

Motion 2007/08:N377 av Kent Persson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:N377 av Kent Persson m.fl. v Rättvis energiomställning v966 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Klara mål i energipolitiken 4 4 Energieffektivisering i bostäder och lokaler 4 5 Inga oskäliga övervinster 5 6 Privata monopol under konsumenternas kontroll 5 7 Rätt


Utskottsberedning: 2007/08:FiU1 2007/08:NU10 2007/08:NU12 2007/08:NU3 2007/08:SkU21
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2007/08:N377 av Kent Persson m.fl. (v) (doc, 88 kB)

med anledning av prop. 2007/08:162 Ändring i lagen om lägenhetsregister

Motion 2007/08:v81 av Egon Frid m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:v81 av Egon Frid m.fl. v med anledning av prop. 2007/08:162 Ändring i lagen om lägenhetsregister v081 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2007/08:162 Ändring i lagen om lägenhetsregister. Motivering Enligt lagen 2006:378 om lägenhetsregister ska fastighetsägare för


Utskottsberedning: 2008/09:FiU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:v81 av Egon Frid m.fl. (v) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se