William Petzäll (-)

William Petzäll (-)

Valkrets Dalarnas län
Född år 1988
Avliden den 1 september 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-09-01
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-11-02 – 2011-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2011-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bidrag till antidemokratiska organisationer

Skriftlig fråga 2010/11:639 av Petzäll, William (SD)

den 20 juli Fråga 2010/11:639 Bidrag till antidemokratiska organisationer av William Petzäll SD till statsrådet Nyamko Sabuni FP Den 13 juli avslöjade SvD att organisationen Sveriges Imamförbund med pengar från ungdomsstyrelsen bekostat en hemsida som bland annat förespråkar att homosexualitet ska straffas med

Inlämnad: 2011-07-20 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Regeringens opinionskampanj för mångkultur

Interpellation 2010/11:408 av Petzäll, William (SD)

den 19 maj Interpellation 2010/11:408 Regeringens opinionskampanj för mångkultur av William Petzäll SD till statsrådet Erik Ullenhag FP I början av maj tog integrationsminister Erik Ullenhag initiativ till ett direktiv som syftar till att kartlägga och motverka vad man kallar främlingsfientliga attityder. Enligt

Inlämnad: 2011-05-19 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition

Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition SD300 1 Sammanfattning 1.1 Med ansvar för framtiden Sverigedemokraterna är ett värdekonservativt och socialt ansvarstagande parti. Partiets politik syftar primärt till att värna den svenska


Utskottsberedning: 2010/11:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 844 kB) Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 720 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.