William Petzäll (-)

William Petzäll (-)

Valkrets Dalarnas län
Född år 1988
Avliden den 1 september 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-09-01
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-11-02 – 2011-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2011-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Konsekvensbedömning vid ofrivillig utskrivning från substitutionsprogram

Motion 2011/12:So666 av William Petzäll (-)

Motion till riksdagen 2011/12:So666 av William Petzäll Konsekvensbedömning vid ofrivillig utskrivning från substitutionsprogram 34 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att en konsekvensbedömning ska göras när patienten ofrivilligt utesluts från


Utskottsberedning: 2012/13:SoU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So666 av William Petzäll (-) (doc, 49 kB) Motion 2011/12:So666 av William Petzäll (-) (pdf, 122 kB)

Nationellt sprututbytesprogram

Motion 2011/12:So665 av William Petzäll (-)

Motion till riksdagen 2011/12:So665 av William Petzäll Nationellt sprututbytesprogram 1 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ta fram nationella riktlinjer om hur ett sprututbytesprogram kan utvecklas i hela Sverige. 2 Motivering Världshälsoorganisationen,


Utskottsberedning: 2012/13:SoU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So665 av William Petzäll (-) (doc, 48 kB) Motion 2011/12:So665 av William Petzäll (-) (pdf, 146 kB)

med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition

Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition SD300 1 Sammanfattning 1.1 Med ansvar för framtiden Sverigedemokraterna är ett värdekonservativt och socialt ansvarstagande parti. Partiets politik syftar primärt till att värna den svenska


Utskottsberedning: 2010/11:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 844 kB) Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 720 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.