William Petzäll (-)

William Petzäll (-)

Valkrets Dalarnas län
Född år 1988
Avliden den 1 september 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-09-01
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-11-02 – 2011-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-26 – 2011-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2011-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Införande av försöksverksamhet med diacetylmorfin i substitutionsbehandling

Interpellation 2011/12:282 av Petzäll, William (-)

den 8 mars Interpellation 2011/12:282 Införande av försöksverksamhet med diacetylmorfin i substitutionsbehandling av William Petzäll till statsrådet Maria Larsson KD I Köpenhamn har man initierat ett försöksprojekt med att ge diacetylmorfin till 20 av Köpenhamns mest utsatta heroinmissbrukare missbrukare som trots

Inlämnad: 2012-03-08 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Förbättrade villkor för klienter som omfattas av lagen om vård av missbrukare i vissa fall

Interpellation 2011/12:281 av Petzäll, William (-)

den 8 mars Interpellation 2011/12:281 Förbättrade villkor för klienter som omfattas av lagen om vård av missbrukare i vissa fall av William Petzäll till statsrådet Maria Larsson KD Staten ansvarar för Sisinstitutionerna som driver LVM-hemmen. Personer som tvångsomhändertas blir det mot bakgrund av att någon eller

Inlämnad: 2012-03-08 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Legalisering av cannabis

Interpellation 2011/12:190 av Petzäll, William (-)

den 11 januari Interpellation 2011/12:190 Legalisering av cannabis av William Petzäll till statsrådet Maria Larsson KD Mänskligheten har sedan flera tusen år tillbaka använt cannabis och det är något vi oavsett om vi vill eller inte måste förhålla oss till. Vi måste acceptera detta faktum och anpassa lagarna och

Inlämnad: 2012-01-11 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.