Widar Andersson (S)

Widar Andersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 1998-10-05
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1995-11-08 – 1997-09-15
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A57 av Agneta Brendt m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A57 av Agneta Brendt m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd I Gävleborgs län är distansutbildning på högskolenivå sedan flera år en självklar utbildningsform tillgänglig vid lärocentra i länets samtliga kommuner. Mellan 1 000 och 1 200 studenter


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A56 av Axel Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A56 av Axel Andersson m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd Utbyggnad av E 4 sträckan EnångerHudiksvall I proposition 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd, föreslår regeringen att en ny förbifart av E 4:an vid Sundsvall snarast


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A55 av Axel Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A55 av Axel Andersson m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd Tågförbindelserna mellan Stockholm och Östersund I proposition 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd sid. 83aviserar regeringen tidigareläggning av snabbtågsförbindelsen


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.