Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:703 av Wegendal, Lars (s) 2 juni 2008 Ett Ingmar Bergman-centrum på Fårö
Interpellationsdebatt 2007/08:93 av Wegendal, Lars (s) 27 november 2007 Illegala spelautomater
Debatt om förslag 2001/02:KRU4 24 oktober 2001 Social ekonomi
Debatt om förslag 2001/02:KRU3 24 oktober 2001 Spel och lotterier

Kulturarvet under vatten

Skriftlig fråga 2008/09:345 av Wegendal, Lars (s)

den 3 december Fråga 2008/09:345 Kulturarvet under vatten av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Konventionen om skydd för kulturarvet under vatten antogs vid Unescos generalkonferens 2001. Det stod tidigt klart att inte alla länder skulle rösta för konventionen utan den antogs först efter

Inlämnad: 2008-12-03 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Funktionshindrade barns ställning vid val av friskola

Skriftlig fråga 2008/09:151 av Wegendal, Lars (s)

den 27 oktober Fråga 2008/09:151 Funktionshindrade barns ställning vid val av friskola av Lars Wegendal s till utbildningsminister Jan Björklund fp Utbildningsradions tre program Skolfront Barnaministeriet och Skolministeriet har genomfört en stor granskning av landets friskolor och deras vilja eller ovilja

Inlämnad: 2008-10-27 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Kulturpolitik i regeringsförklaringen

Skriftlig fråga 2008/09:10 av Wegendal, Lars (s)

den 17 september Fråga 2008/09:10 Kulturpolitik i regeringsförklaringen av Lars Wegendal s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Många var de kulturutövare som hade skruvat upp förväntningarna inför det att statsministern skulle avge regeringsförklaringen inför det nu inledda riksdagsåret. Förväntningarna

Inlämnad: 2008-09-17 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se