Lars Wegendal (S)

Lars Wegendal (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Arbetsvägledare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Vice ordförande 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-09-30
    • Ledamot 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Debatt om förslag 2005/06:UU16 17 maj 2006 Norden
Debatt om förslag 2005/06:KrU8 9 mars 2006 Idrottsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KrU7 9 mars 2006 Övergripande kulturfrågor

med anledning av prop. 2007/08:8 TV – tillgänglig för alla. Tillstånd för digital marksänd TV

Motion 2007/08:K6 av Lars Wegendal (s)

Motion till riksdagen 2007/08:K6 av Lars Wegendal s med anledning av prop. 2007/08:8 TV tillgänglig för alla. Tillstånd för digital marksänd TV s42020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om sändningarna av finsk tv i Norrbotten. Motivering I norra

2007-10-16

Motion 2007/08:K6 av Lars Wegendal (s) (doc, 37 kB)

Chipstrimning

Motion 2007/08:T525 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:T525 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. s Chipstrimning s45196 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stöd till att efterkonvertera den äldre bilparken till etanoldrift. Motivering Frågan om hållbar utveckling eller


Utskottsberedning: 2007/08:MJU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:T525 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. (s) (doc, 42 kB)

Standbyläge

Motion 2007/08:N368 av Lars Wegendal och Tomas Eneroth (s)

Motion till riksdagen 2007/08:N368 av Lars Wegendal och Tomas Eneroth s Standbyläge s43010 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utforma system som hindrar elektroniska apparater från att stå i standbyläge. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2007/08:NU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:N368 av Lars Wegendal och Tomas Eneroth (s) (doc, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se