Walburga Habsburg Douglas (M)

Walburga Habsburg Douglas (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Titel Jurist/Journalist
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-06-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-11-16 – 2013-06-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-10-19
    • Ordförande 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-17 – 2006-10-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vigselrätten

Motion 2009/10:C470 av Hans Wallmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:C470 av Hans Wallmark m.fl. m Vigselrätten Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en översyn av vigselrätten. Motivering Under förra riksmötet ändrade och breddade riksdagen genom


Utskottsberedning: 2009/10:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C470 av Hans Wallmark m.fl. (m) (doc, 40 kB) Motion 2009/10:C470 av Hans Wallmark m.fl. (m) (pdf, 146 kB)

Europakorridoren

Motion 2009/10:T425 av Betty Malmberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T425 av Betty Malmberg m.fl. m Europakorridoren m1859 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Europakorridoren. Motivering Totalt finns idag mer än 550 mil höghastighetsbanor i Europa och år 2025 väntas 850 mil banor


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T425 av Betty Malmberg m.fl. (m) (doc, 41 kB) Motion 2009/10:T425 av Betty Malmberg m.fl. (m) (pdf, 152 kB)

Vinförsäljning på svenska vingårdar

Motion 2009/10:So642 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So642 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas m Vinförsäljning på svenska vingårdar m1762 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över konkurrensvillkoren och förutsättningarna för svenska vingårdar.


Utskottsberedning: 2010/11:SoU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So642 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas (m) (doc, 36 kB) Motion 2009/10:So642 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas (m) (pdf, 124 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.