Walburga Habsburg Douglas (M)

Walburga Habsburg Douglas (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Titel Jurist/Journalist
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-06-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-11-16 – 2013-06-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-10-19
    • Ordförande 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-17 – 2006-10-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Informationsinsats om tandvårdsstöd

Motion 2008/09:So493 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas (m)

Motion till riksdagen 2008/09:So493 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas m Informationsinsats om tandvårdsstöd m1695 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en riktad informationsinsats om tandvårdsstödet. Motivering Okunskapen om


Utskottsberedning: 2008/09:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So493 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas (m) (doc, 39 kB)

Villkoren för vingårdar och gästgiverier

Motion 2008/09:So496 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas (m)

Motion till riksdagen 2008/09:So496 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas m Villkoren för vingårdar och gästgiverier m1938 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vingårdar och gästgiverier. Motivering Det kan tyckas märkligt på våra


Utskottsberedning: 2008/09:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So496 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas (m) (doc, 40 kB) Motion 2008/09:So496 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas (m) (pdf, 135 kB)

Momsfrihet för ideella second hand-butiker

Motion 2008/09:Sk252 av Elisabeth Svantesson och Walburga Habsburg Douglas (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Sk252 av Elisabeth Svantesson och Walburga Habsburg Douglas m Momsfrihet för ideella second hand-butiker m1308 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att behålla momsfrihet för ideella organisationer. Motivering I


Utskottsberedning: 2008/09:SkU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sk252 av Elisabeth Svantesson och Walburga Habsburg Douglas (m) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.