Walburga Habsburg Douglas (M)

Walburga Habsburg Douglas (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Titel Jurist/Journalist
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-06-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-11-16 – 2013-06-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-10-19
    • Ordförande 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-17 – 2006-10-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Miljövänlig energi

Motion 2007/08:N399 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas (m)

Motion till riksdagen 2007/08:N399 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas m Miljövänlig energi m1395 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att minska handelshindren mellan EU och länder utanför unionen. Motivering Ansvaret för miljön


Utskottsberedning: 2007/08:NU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:N399 av Margareta Cederfelt och Walburga Habsburg Douglas (m) (doc, 39 kB)

Rening av övergödda sjöar i Södermanland

Motion 2007/08:MJ468 av Walburga Habsburg Douglas och Roger Tiefensee (m, c)

Motion till riksdagen 2007/08:MJ468 av Walburga Habsburg Douglas och Roger Tiefensee m, c Rening av övergödda sjöar i Södermanland m922 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om metodutveckling och pilotprojekt för att rena övergödda sjöar i Södermanland.


Utskottsberedning: 2007/08:MJU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:MJ468 av Walburga Habsburg Douglas och Roger Tiefensee (m, c) (doc, 40 kB)

Omreglera den svenska spelmarknaden

Motion 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. m Omreglera den svenska spelmarknaden m1453 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa ett licenssystem som uppfyller EG-rättens krav genom att stå öppet för företag verksamma i Sverige


Utskottsberedning: 2007/08:KrU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m) (doc, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.