Walburga Habsburg Douglas (M)

Walburga Habsburg Douglas (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län
Titel Jurist/Journalist
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-06-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-11-16 – 2013-06-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-11-15
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2010-10-19
    • Ordförande 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-17 – 2006-10-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Framtiden för Askölaboratoriets utsjöforskning i Östersjön

Skriftlig fråga 2006/07:1638 av Habsburg Douglas, Walburga (m)

den 11 september Fråga 2006/07:1638 Framtiden för Askölaboratoriets utsjöforskning i Östersjön av Walburga Habsburg Douglas m till statsrådet Åsa Torstensson c Regeringens stora satsning på havsmiljön är en värdefull och nödvändig åtgärd för att förbättra livsbetingelserna för människor, djur och de otaliga organismer

Inlämnad: 2007-09-11 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Situationen för de kaldeiska kristna i Irak

Skriftlig fråga 2006/07:1466 av Habsburg Douglas, Walburga (m)

den 6 juli Fråga 2006/07:1466 Situationen för de kaldeiska kristna i Irak av Walburga Habsburg Douglas m till utrikesminister Carl Bildt m Flera oroväckande och våldsamma händelser har inträffat den senaste tiden i Irak. Våldet verkar ha trappats upp och det utförs till stor del av sekteriska grupper i syfte att

Inlämnad: 2007-07-06 Besvarare: Carl Bildt (M)

Unmikpass och Slovakien

Skriftlig fråga 2006/07:1465 av Habsburg Douglas, Walburga (m)

den 6 juli Fråga 2006/07:1465 Unmikpass och Slovakien av Walburga Habsburg Douglas m till statsrådet Cecilia Malmström fp Mellan den 8 och den 10 juni hölls en Europakonferens i staden Žilina, i norra Slovakien. Till konferensen kom deltagare från alla EU:s medlemsländer och från hela Balkan. Bland deltagarna fanns

Inlämnad: 2007-07-06 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.