Viktor Wärnick (M)

Viktor Wärnick (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 347
Titel Jurist.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post viktor.warnick[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Andre vice ordförande 2021-02-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-02-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant skatteutskottet 18-19.
  • Föräldrar

    Behandlande vårdaren Lars-Erik Wärnick och undersköterskan Kerstin Wärnick, f. Fröberg.
  • Utbildning

    Gymnasieutbildning samhällsvetenskapliga programmet (ekonomiinriktning) Staffangymnasiet, Söderhamn, slutår 10. Juristexamen, Uppsala universitet 18.
  • Anställningar

    Kundtjänstmedarbetare, Teleperformance, Söderhamn 09-14. Asylprövningshandläggare, Migrationsverket, Gävle 16-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Hudiksvalls tingsrätt 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Söderhamn 10- och ordförande, kommunfullmäktige 18-. Ledamot, kommunstyrelsen 11-18. Ledamot, kultur- och samhällsutvecklingsnämnden 11-14. Ledamot, förbundsdirektionen, kommunalförbundet södra Hälsingland 13-18. Gruppledare, Söderhamns kommun 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderata ungdomsförbundet i Söderhamn, 06-10 och ordförande 08-10. Styrelseledamot, Moderata samlingspartiet i Söderhamn, 07-19 och ordförande 13-19. Styrelseledamot, Moderata samlingspartiet i Gävleborg 13-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kulturens frihet och principen om armlängds avstånd

Interpellation 2021/22:128 av Viktor Wärnick (M)

Interpellation 2021/22:128 Kulturens frihet och principen om armlängds avstånd av Viktor Wärnick M till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Den 10 juni i år presenterade Myndigheten för kulturanalys rapporten Så fri är konsten. Den är en skrämmande läsning om hur det offentliga på olika sätt styr kulturen och konsten

Inlämnad: 2021-12-01 Svarsdatum: 2021-12-10 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Interpellation 2021/22:128 av Viktor Wärnick (M) (pdf, 89 kB)

Ett digitalt ledarskap för Sverige

Motion 2021/22:3753 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3753 av Maria Stockhaus m.fl. M Ett digitalt ledarskap för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett digitalt kompetenslyft för att stärka den digitala ledningen bland myndigheter och offentlig sektor och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: FöU KrU 2021/22:FiU25 2021/22:FöU1 2021/22:KU27 2021/22:NU12 2021/22:NU16 2021/22:NU19 2021/22:TU6

Motion 2021/22:3753 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 98 kB) Motion 2021/22:3753 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 174 kB)

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Motion 2021/22:4020 av Viktor Wärnick m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4020 av Viktor Wärnick m.fl. M Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2021/22:KrU1
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2021/22:4020 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (docx, 80 kB) Motion 2021/22:4020 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (pdf, 101 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se