Vasiliki Tsouplaki (V)

Vasiliki Tsouplaki (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västmanlands län, plats 135
Titel Gymnasielärare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866506
E-post vasiliki.tsouplaki[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Förste vice ordförande
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-11-01 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Förste vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-03-08 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

  • Utbildning

    Gymnasieskola, Europaprogrammet, Carlforsska gymnasiet, Västerås 96-99. Studier vid Uppsala universitet, Mälardalens högskola och Södertörns högskola 99-07.
  • Anställningar

    Vikarie inom barnomsorg och skola 00-06. Lagerarbetare, Seelig, Morgongåva. Kassapersonal, Ullared 2/Karlssons i Morgongåva. Gymnasielärare, Rekarnegymnasiet i Eskilstuna, 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 06-17. Ledamot, kommunstyrelsen 10-17, ersättare 06-10. Ledamot, utbildningsnämnden 04-06 och kultur-, idrotts- och fritidsnämnden 06-09. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden 10-17.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot kulturutskottet 17-18, vice ordförande 18-19 och 1:e vice ordförande 19-. Ledamot sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant skatteutskottet 17-18, miljöutskottet 17-18, trafikutskottet 18- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Kyprianos Tsouplakis och Marie-Charlotte Silversten, f. Nilsson.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:67 av Vasiliki Tsouplaki (V) 3 november 2020 Stöd till ungdomsorganisationer
Debatt om förslag 2019/20:KrU11 29 april 2020 Frågor om film och public service
Debatt om förslag 2019/20:KrU10 29 april 2020 Kultur för alla
Debatt om förslag 2019/20:KrU8 29 april 2020 Civila samhället inklusive idrott och folkbildning

med anledning av prop. 2018/19:96 Polisens tillgång till underrättelser från Försvarets radioanstalt

Motion 2018/19:3075 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3075 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:96 Polisens tillgång till underrättelser från Försvarets radioanstalt 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:96. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2018/19:JuU28
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3075 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:3075 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 104 kB)

med anledning av prop. 2018/19:107 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt

Motion 2018/19:3076 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3076 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:107 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som avser förslaget om att kriminalisera köp av hyreskontrakt. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2018/19:CU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3076 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:3076 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning - anpassningar till EU-rätten

Motion 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:86. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2018/19:JuU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se