Anna Ekström (S)

Anna Ekström (S)

Utbildningsminister

Parti Socialdemokraterna
Titel Jur.kand.
Född år 1959

Aktuella uppdrag

    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister

    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2019-01-21 – 2022-09-26
    • Statsråd 2016-09-13 – 2019-01-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsråd (gymnasie- och kunskapslyftsminister), Utbildningsdepartementet 160913-190121. Utbildningsminister, Utbildningsdepartementet 190121-.
  • Föräldrar

    Riksåklagaren Torsten Jonsson och Birgitta Jonsson, f. Gyllenhammar.
  • Utbildning

    Historia, Stockholms universitet 80. Jur.kand., Stockholms universitet 88. Riksdagens stenografiutbildning 89.
  • Anställningar

    Tingsnotarie, Huddinge tingsrätt 88-90. Biträdande sekreterare, LOA-utredningen 90-92. Sekreterare, arbetsdomstolen 92-98. Sekreterare, 1995 års arbetsrättskommission 95-96. Ämnessakkunnig, Statsrådsberedningen 97-98. Statssekreterare, Arbetsmarknadsdepartementet 98-99. Statssekreterare, Näringsdepartementet 99-01. Generaldirektör, Statens skolverk 11-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, ILO-kommittén 98-01. Ledamot, EU:s högnivågrupp för sysselsättning 03. Ordförande, Delegationen för jämställdhet i förskolan 03-06. Vice ordförande, Uppsala universitets konsistorium 03-13. Ledamot, Globaliseringsrådet 07-09. Ordförande, Delegationen för jämställdhet i skolan 08-10. Ledamot, Nationalkommittén för Raoul Wallenberg och Raoul Wallenberg Academy 12-16. Ordförande, Linköpings universitets styrelse 13-16. Ordförande, 2015 års skolkommission 15-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SACO/SRs studeranderåd 85-87. Ordförande, Akademikernas Erkända Arbetslöshetskassa 01-11. Styrelseledamot, Europafacket, EFS 01-11. Ordförande, Saco (omvald 2005 och 2009) 01-11. Styrelseledamot, Första AP-fonden 02-11. Styrelseledamot AMS, 02-07. Styrelseledamot, Bruegel (Europeisk tankesmedja) 07-16. Styrelseledamot, svenska Transparency International 08-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:897 av Jörgen Grubb (SD) 17 september 2021 Ideella föreningars läxhjälpsstöd
Interpellationsdebatt 2020/21:885 av Kristina Axén Olin (M) 17 september 2021 Simundervisningen i skolan
Interpellationsdebatt 2020/21:863 av Alexandra Anstrell (M) 9 september 2021 Nedläggning av idrottsutbildningar
Interpellationsdebatt 2020/21:865 av Alexandra Anstrell (M) 9 september 2021 De gymnasiala idrottsutbildningarna

Dokument:

Det misstänkta Pisafusket

Svar på skriftlig fråga 2021/22:327 besvarad av Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Hej Viktig information gällande skriftlig fråga 2021/22:327. Som utgångspunkt besvarar en övergångsregering inte interpellationer eller skriftliga frågor. Vissa frågor, bl.a. frågor som rör EU-ärenden eller rena sakförhållanden, kan det dock bli aktuellt att besvara. Bedömningen är att denna skriftliga fråga inte är sådan

Svarsdatum: 2021-11-10 Frågeställare: Lars Püss (M)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:327 besvarad av Utbildningsminister Anna Ekström (S) (docx, 69 kB)

Nätmobbning bland unga barn

Svar på skriftlig fråga 2021/22:307 besvarad av Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Svar på fråga 2021/22:307 av Michael Rubbestad SD Nätmobbning bland unga barn Michael Rubbestad har frågat mig hur jag och regeringen avser att agera för att motverka digital mobbning och digitala kränkningar i skolan, och om regeringen kommer att driva frågan om en mobilfri skola. En skola präglad av trygghet och studiero

Svarsdatum: 2021-11-10 Frågeställare: Michael Rubbestad (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:307 besvarad av Utbildningsminister Anna Ekström (S) (docx, 69 kB)

Stängningen av Römosseskolan

Svar på skriftlig fråga 2021/22:306 besvarad av Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Svar på fråga 2021/22:306 av Michael Rubbestad SD Stängningen av Römosseskolan Michael Rubbestad har, mot bakgrund av att Statens skolinspektion den 27 oktober 2021 beslutade att godkännandet för Föreningen Framstegsskolan i Göteborg, som omfattade tre skolor i Göteborg, återkallas från och med den 19 november 2021, frågat

Svarsdatum: 2021-11-10 Frågeställare: Michael Rubbestad (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:306 besvarad av Utbildningsminister Anna Ekström (S) (docx, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se