Ulrika Jörgensen (M)

Ulrika Jörgensen (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 97
Titel Leg. sjuksköterska.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ulrika.jorgensen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant kulturutskottet 18- och socialutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Vikten av verksamhetsförlagd utbildning

Skriftlig fråga 2020/21:3109 av Ulrika Jörgensen (M)

Fråga 2020/21:3109 Vikten av verksamhetsförlagd utbildning av Ulrika Jörgensen M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Vårdförbundet Student genomförde nyligen sin årliga enkät om sin verksamhetsförlagda utbildning, VFU. Många uppger att de är nöjda i sin helhet men vad som är oroväckande är att årets enkät visar på att

Inlämnad: 2021-06-03 Svarsdatum: 2021-06-16 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3109 av Ulrika Jörgensen (M) (pdf, 80 kB)

Kompetensförsörjning av specialistsjuksköterskor inom intensivvården

Skriftlig fråga 2020/21:3106 av Ulrika Jörgensen (M)

Fråga 2020/21:3106 Kompetensförsörjning av specialistsjuksköterskor inom intensivvården av Ulrika Jörgensen M till Socialminister Lena Hallengren S Personal inom den svenska intensivsjukvården har arbetat under en lång tid med tuffa arbetsförhållanden, många utan återhämtning hela pandemin igenom. Tyvärr finns det rapporter

Inlämnad: 2021-06-03 Svarsdatum: 2021-06-16 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3106 av Ulrika Jörgensen (M) (pdf, 78 kB)

Pollenprognoser i hela landet

Skriftlig fråga 2020/21:2994 av Ulrika Jörgensen (M)

Fråga 2020/21:2994 Pollenprognoser i hela landet av Ulrika Jörgensen M till Socialminister Lena Hallengren S Frågan om mätning av pollennivåer är inte ny men en akut sådan. Ett samlat grepp måste tas för finansiering och för att säkra kompetensen att mäta pollenhalten i hela landet. Genom att följa pollenprognoser kan

Inlämnad: 2021-05-25 Svarsdatum: 2021-06-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2994 av Ulrika Jörgensen (M) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se