Ulrik Bergman (M)

Ulrik Bergman (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-02-13

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-12-02 – 2022-02-13
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2021-12-02 – 2022-02-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:263 av Ulrik Bergman (M) 3 februari 2022 Lantmäteriets effektivitet samt möjligheten för kommuner att bli lantmäterimyndighet
Frågestund 27 januari 2022 Frågestund
Interpellationsdebatt 2021/22:194 av David Josefsson (M) 21 januari 2022 Ett ökat småhusbyggande
Interpellationsdebatt 2021/22:205 av Ulrik Bergman (M) 20 januari 2022 Åtgärder för att säkerställa rättvisa val

Dokument:

Åtgärder för att säkerställa rättvisa val

Interpellation 2021/22:205 av Ulrik Bergman (M)

Interpellation 2021/22:205 Åtgärder för att säkerställa rättvisa val av Ulrik Bergman M till Finansminister Mikael Damberg S Sverige avskaffade för hundra år sedan den graderade rösträtten, och det blev allmän och lika rösträtt för kvinnor och män. Det var en reform som banade väg för ett mer öppet och i grunden mer demokratiskt

Inlämnad: 2021-12-10 Besvarare: Statsrådet Ida Karkiainen (S)

Interpellation 2021/22:205 av Ulrik Bergman (M) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för att säkerställa rättvisa val

Väg 70 Särnaheden-Idre

Interpellation 2021/22:200 av Ulrik Bergman (M)

Interpellation 2021/22:200 Väg 70 SärnahedenIdre av Ulrik Bergman M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I den nyligen publicerade remissen av länsplanen för Dalarna som Region Dalarna har publicerat så konstateras att de beslutade medlen från riksdagen inte räcker för att göra prioriterade åtgärder i väginfrastrukturen.

Inlämnad: 2021-12-09 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2021/22:200 av Ulrik Bergman (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Väg 70 Särnaheden-Idre

Kommuners vetorätt gällande vindkraftverk

Interpellation 2021/22:197 av Ulrik Bergman (M)

Interpellation 2021/22:197 Kommuners vetorätt gällande vindkraftverk av Ulrik Bergman M till Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll S Energiomställningen av det svenska samhället till ett mer hållbart sådant kräver stora mängder elenergi. Inom tio år krävs en nära nog fördubbling av den svenska kraftförsörjningen

Inlämnad: 2021-12-10 Besvarare: Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2021/22:197 av Ulrik Bergman (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kommuners vetorätt gällande vindkraftverk

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.