Ulla Löfgren (M)

Ulla Löfgren (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Ingenjör
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-11-01 – 2008-09-30
    • Ledig 2004-09-06 – 2004-10-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-09-05
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-30
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2008-09-30
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2008-06-02 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:540 av Löfgren, Ulla (m) 5 juni 2007 Den byråkratiska miljöprövningen
Debatt om förslag 2005/06:NU20 30 maj 2006 Statens stöd till regional projektverksamhet
Interpellationsdebatt 2005/06:245 av Löfgren, Ulla (m) 14 mars 2006 Statens ansvar vid översvämningskatastrofer

Beräkningsgrund för stöd

Motion 2007/08:Sf253 av Sten Nordin och Ulla Löfgren (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf253 av Sten Nordin och Ulla Löfgren m Beräkningsgrund för stöd m1525 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en enhetlig beräkningsgrund för olika ersättningssystem. Motivering Det är mycket viktigt att de offentliga


Utskottsberedning: 2007/08:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Sf253 av Sten Nordin och Ulla Löfgren (m) (doc, 37 kB)

Förmånsbeskattning av mobiltelefon i tjänst

Motion 2007/08:Sk222 av Jan-Evert Rådhström och Ulla Löfgren (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Sk222 av Jan-Evert Rådhström och Ulla Löfgren m Förmånsbeskattning av mobiltelefon i tjänst m1178 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förmånsbeskattning av mobiltelefon i tjänst. Motivering I dag har mobiltelefoner


Utskottsberedning: 2007/08:SkU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Sk222 av Jan-Evert Rådhström och Ulla Löfgren (m) (doc, 40 kB)

Statliga omorganiseringar

Motion 2007/08:N210 av Ulla Löfgren och Jan-Evert Rådhström (m)

Motion till riksdagen 2007/08:N210 av Ulla Löfgren och Jan-Evert Rådhström m Statliga omorganiseringar m1115 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att statliga omorganiseringar bör föregås av en konsekvensanalys där även effekterna på omvärlden


Utskottsberedning: 2007/08:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:N210 av Ulla Löfgren och Jan-Evert Rådhström (m) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se