Ulla Löfgren (M)

Ulla Löfgren (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Ingenjör
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-11-01 – 2008-09-30
    • Ledig 2004-09-06 – 2004-10-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-09-05
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-30
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2008-09-30
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2008-06-02 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:540 av Löfgren, Ulla (m) 5 juni 2007 Den byråkratiska miljöprövningen
Debatt om förslag 2005/06:NU20 30 maj 2006 Statens stöd till regional projektverksamhet
Interpellationsdebatt 2005/06:245 av Löfgren, Ulla (m) 14 mars 2006 Statens ansvar vid översvämningskatastrofer

regeringens uppfattning om rimliga prioriteringar

Skriftlig fråga 2004/05:2099 av Löfgren, Ulla (m)

den 15 augusti Fråga 2004/05:2099 av Ulla Löfgren m till statsrådet Ulrica Messing om regeringens uppfattning om rimliga prioriteringar Det har kommit till min kännedom att Nutek på grund av regeringens fördelning av ekonomiska resurser till olika myndigheter sparar in omkring 100 miljoner kronor på det så kallade

Inlämnad: 2005-08-15 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Vindelälven och fisketurism

Skriftlig fråga 2004/05:1937 av Löfgren, Ulla (m)

den 22 juni Fråga 2004/05:1937 av Ulla Löfgren m till statsrådet Lena Sommestad om Vindelälven och fisketurism Vindelälven är en av landets fyra nationalälvar. Älven och hela dess avrinningsområde är skyddad mot vattenkraftsutbyggnad och överledning av vatten till andra vattendrag i naturresurslagen. För befolkningen

Inlämnad: 2005-06-23 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

med anledning av prop. 2004/05:159 Kommunal uppdragsverksamhet inom kollektivtrafiken

Motion 2004/05:K23 av Elizabeth Nyström m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:K23 av Elizabeth Nyström m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:159 Kommunal uppdragsverksamhet inom kollektivtrafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i proposition 2004/05:159 mot bakgrund av vad som anförs i motionen. Inledning Regeringen föreslår att


Utskottsberedning: 2005/06:KU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se