Ulla Löfgren (M)

Ulla Löfgren (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Ingenjör
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-11-01 – 2008-09-30
    • Ledig 2004-09-06 – 2004-10-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-09-05
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-30
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2008-09-30
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2008-06-02 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:540 av Löfgren, Ulla (m) 5 juni 2007 Den byråkratiska miljöprövningen
Debatt om förslag 2005/06:NU20 30 maj 2006 Statens stöd till regional projektverksamhet
Interpellationsdebatt 2005/06:245 av Löfgren, Ulla (m) 14 mars 2006 Statens ansvar vid översvämningskatastrofer

Sveaskog

Skriftlig fråga 2003/04:1460 av Löfgren, Ulla (m)

den 27 juli Fråga 2003/04:1460 av Ulla Löfgren m till näringsminister Leif Pagrotsky om Sveaskog Efter att ha tagit del av Sveaskogs och Setra AB:s delårsrapporter blir frågan, om huruvida staten ska äga och driva affärsverksamhet, åter aktuell. Sveaskogs resultat har försämrats, trots ökad reavinst från fastighetsförsäljning

Inlämnad: 2004-07-27 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

med anledning av prop. 2003/04:160 Fortsatt arbete för en säker vägtrafik

Motion 2003/04:T21 av Elizabeth Nyström m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:T21 av Elizabeth Nyström m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:160 Fortsatt arbete för en säker vägtrafik Sammanfattning Bristande trafiksäkerhet är i dag en av våra största och viktigaste folkhälsofrågor. Detta illustreras exempelvis av att trafikolyckor är den vanligaste dödsorsaken


Utskottsberedning: 2004/05:TU2 2004/05:TU4
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 15 avslag, 1 bifall,

med anledning av skr. 2003/04:120 2004 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2003/04:N21 av Per Bill m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:N21 av Per Bill m.fl. m med anledning av skr. 2003/04:120 2004 års redogörelse för företag med statligt ägande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det statliga företagandet snedvrider konkurrensen. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2004/05:NU4
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se