Ulla Löfgren (M)

Ulla Löfgren (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Ingenjör
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-11-01 – 2008-09-30
    • Ledig 2004-09-06 – 2004-10-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-09-05
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-30
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2008-09-30
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2008-06-02 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:540 av Löfgren, Ulla (m) 5 juni 2007 Den byråkratiska miljöprövningen
Debatt om förslag 2005/06:NU20 30 maj 2006 Statens stöd till regional projektverksamhet
Interpellationsdebatt 2005/06:245 av Löfgren, Ulla (m) 14 mars 2006 Statens ansvar vid översvämningskatastrofer

med anledning av skr. 2002/03:120 2003 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2002/03:N21 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:N21 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av skr. 2002/03:120 2003 års redogörelse för företag med statligt ägande 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Skrivelsen 3 4 Statligt företagande snedvrider konkurrensen 3 4.1 Oklara motiv till


Utskottsberedning: 2003/04:NU4
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

med anledning av prop. 2002/03:119 Reformerad räddningstjänstlagstiftning

Motion 2002/03:Fö8 av Elizabeth Nyström och Ulla Löfgren (m)

Motion till riksdagen 2002/03:Fö8 av Elizabeth Nyström och Ulla Löfgren m med anledning av prop. 2002/03:119 Reformerad räddningstjänstlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2002/03:119 i den del som avser sotningsväsendet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen


Utskottsberedning: 2003/04:FöU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

med anledning av prop. 2002/03:142 Vissa ägarfrågor m.m. rörande AB Svensk Exportkredit

Motion 2002/03:N20 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:N20 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av prop. 2002/03:142 Vissa ägarfrågor m.m. rörande AB Svensk Exportkredit 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 12 2 Förslag till riksdagsbeslut 13 3 Den skyndsamma behandlingen 13 4 Det undermåliga beslutsunderlaget 14 5 Avtalskonstruktionen 14


Utskottsberedning: 2002/03:NU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se