Ulla Löfgren (M)

Ulla Löfgren (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Ingenjör
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-11-01 – 2008-09-30
    • Ledig 2004-09-06 – 2004-10-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-09-05
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-09-30
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2008-09-30
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2008-06-02 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:540 av Löfgren, Ulla (m) 5 juni 2007 Den byråkratiska miljöprövningen
Debatt om förslag 2005/06:NU20 30 maj 2006 Statens stöd till regional projektverksamhet
Interpellationsdebatt 2005/06:245 av Löfgren, Ulla (m) 14 mars 2006 Statens ansvar vid översvämningskatastrofer

Den byråkratiska miljöprövningen

Interpellation 2006/07:540 av Löfgren, Ulla (m)

den 16 maj Interpellation 2006/07:540 Den byråkratiska miljöprövningen av Ulla Löfgren m till miljöminister Andreas Carlgren c Sedan den förra borgerliga regeringen i början av 1990-talet gjorde det lättare för utländska, och även för svenska, företag att prospektera i Sverige har Västerbottens inland fått uppleva

Inlämnad: 2007-05-16 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den byråkratiska miljöprövningen

Ljuddämpare på jaktvapen

Interpellation 2005/06:256 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 10 februari Interpellation 2005/06:256 av Jan-Evert Rådhström m till justitieminister Thomas Bodström s Ljuddämpare på jaktvapen Redan 1962 kom en lag som kräver att mopeder ska vara utrustade med ljuddämpare. Från 1965 måste motorsågar ha ljuddämpare. På våra arbetsplaster, i trafiken och på konserter, överallt

Inlämnad: 2006-02-10 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ljuddämpare på jaktvapen

Statens ansvar vid översvämningskatastrofer

Interpellation 2005/06:245 av Löfgren, Ulla (m)

den 9 februari Interpellation 2005/06:245 av Ulla Löfgren m till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin s Statens ansvar vid översvämningskatastrofer De senaste åren har vi kunnat se hur översvämningar blivit allt vanligare. Såväl i Sverige som i utlandet har floder stigit över sina bräddar. Människor har fått sina

Inlämnad: 2006-02-09 Besvarare: Leni Björklund (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statens ansvar vid översvämningskatastrofer

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se