Ulla Hoffmann (V)

Ulla Hoffmann (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel informationssekreterare
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2004-03-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-03-12 – 2004-03-01
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-02-19
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2003-02-20 – 2004-05-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

stening av kvinnor i Iran

Skriftlig fråga 2001/02:1633 av Hoffmann, Ulla (v)

den 16 september Fråga 2001/02:1633 av Ulla Hoffmann v till utrikesminister Anna Lindh om stening av kvinnor i Iran Just nu sitter fyra iranska kvinnor vid namn Shahnaz, Ferdows, Sima och Ashraf fängslade i Iran i väntan på att stenas till döds. Tidigare avkunnade steningsdomar, exempelvis i Nigeria, har medfört stark

Inlämnad: 2002-09-16 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

flyktingmottagandet

Skriftlig fråga 2001/02:1618 av Hoffmann, Ulla (v)

den 9 september Fråga 2001/02:1618 av Ulla Hoffmann v till statsrådet Jan O Karlsson om flyktingmottagandet Enligt uppgifter publicerade i Svenska Dagbladet har inom Utrikesdepartementet upprättats en icke offentliggjord lista över 50 förslag syftande till att minska flyktingmottagandet. Ett av förslagen skulle, enligt

Inlämnad: 2002-09-09 Besvarare: statsrådet Jan O Karlsson (S)

svenska medborgare i Irakiska Kurdistan

Skriftlig fråga 2001/02:1608 av Hoffmann, Ulla (v)

den 5 september Fråga 2001/02:1608 av Ulla Hoffmann v till statsrådet Britta Lejon om svenska medborgare i irakiska Kurdistan Den 15 september är det allmänna val i Sverige. Alla svenska medborgare har rätt att avlämna sina röster för det parti de vill ska leda Sverige. Alla svenska medborgare har dock inte möjlighet

Inlämnad: 2002-09-05 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se