Ulla Hoffmann (V)

Ulla Hoffmann (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel informationssekreterare
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2004-03-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-03-12 – 2004-03-01
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-02-19
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2003-02-20 – 2004-05-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Arresterade kurdiska barn i Turkiet

Skriftlig fråga 2005/06:2059 av Hoffmann, Ulla (v)

den 25 augusti Fråga 2005/06:2059 av Ulla Hoffmann v till utrikesminister Jan Eliasson s Arresterade kurdiska barn i Turkiet Den 28 mars i år genomfördes en stor demonstration i Diyarbakir i Turkiet. Vid denna demonstration arresterades 217 kurdiska barn som inte deltog i demonstrationen utan var på väg till skolan.

Inlämnad: 2006-08-25 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Tillfällig föräldrapenning vid vård av allvarligt sjukt barn

Skriftlig fråga 2005/06:2012 av Hoffmann, Ulla (v)

den 14 augusti Fråga 2005/06:2012 av Ulla Hoffmann v till socialminister Berit Andnor s Tillfällig föräldrapenning vid vård av allvarligt sjukt barn Den 1 januari 2005 gavs föräldrar till ett svårt sjukt barn under 18 år rätt till ett obegränsat antal dagar med tillfällig föräldrapenning. En uppföljning från Försäkringskassan

Inlämnad: 2006-08-14 Besvarare: Berit Andnor (S)

Svensk Kassaservice och pensionärer

Skriftlig fråga 2005/06:1969 av Hoffmann, Ulla (v)

den 3 augusti Fråga 2005/06:1969 av Ulla Hoffmann v till näringsminister Thomas Östros s Svensk Kassaservice och pensionärer På Enskededalens servicehus i södra Stockholm bor drygt 400 pensionärer. Många av dem har svårt att gå eller är rullstolsburna. Varje månad ska pensionärerna lösa ut sin pension på Svensk

Inlämnad: 2006-08-03 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se