Ulla Hoffmann (V)

Ulla Hoffmann (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel informationssekreterare
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2004-03-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-03-12 – 2004-03-01
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-02-19
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2003-02-20 – 2004-05-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Den tillfälliga utlänningslagstiftningen

Interpellation 2005/06:287 av Hoffmann, Ulla (v)

den 7 mars Interpellation 2005/06:287 av Ulla Hoffmann v till statsrådet Barbro Holmberg s Den tillfälliga utlänningslagstiftningen I samband med budgetförhandlingarna 2005 träffade de tre samarbetspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet en överenskommelse om flyktingpolitiken. Överenskommelsen

Inlämnad: 2006-03-07 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

apatiska barn

Interpellation 2004/05:496 av Hoffmann, Ulla (v)

den 24 mars Interpellation 2004/05:496 av Ulla Hoffmann v till statsrådet Barbro Holmberg om apatiska barn Statsrådet Holmberg och regeringens särskilda utredare om apatiska barn har gång på gång i medierna förklarat att fenomenet apatiska barn, som lider av depressiv devitalisering, endast tycks finnas i Sverige,

Inlämnad: 2005-03-24 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

bifallsfrekvensen i asylärenden

Interpellation 2004/05:194 av Hoffmann, Ulla (v)

den 22 november Interpellation 2004/05:194 av Ulla Hoffmann v till statsrådet Barbro Holmberg om bifallsfrekvensen i asylärenden Bifallsfrekvensen i asylärenden följer en tydlig tendens. 1999 var andelen som fick bifall hos Migrationsverket 45 år 2000 var siffran 41 28 år 2001, 20 år 2002 och 15 år 2003. Första halvåret

Inlämnad: 2004-11-22 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se