Ulf Berg (M)

Ulf Berg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Polisinspektör.
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-09-12

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2016-09-12
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-12
    • Ledamot 2012-01-01 – 2014-09-29
    • Ordförande 2011-09-01 – 2011-12-31
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-08-31
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2016-06-07
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-13 – 2016-09-12
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2014-09-29 – 2016-09-12
    • Ordförande 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-10-23 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-16. Ledamot skatteutskottet 06-11 och 12-14, ordförande 11. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-15 och näringsutskottet 15-16. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10, försvarsutskottet 10-14 och skatteutskottet 14-16. Suppleant riksdagens valberedning 08-10, ordförande 10-14 och vice ordförande 14-16. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje i Falun, slutår 74. Polisskola 77.
  • Anställningar

    Polis 77-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2015/16:726 av Ulf Berg (M) 27 juni 2016 Kassaregister
Interpellationsdebatt 2015/16:521 av Ulf Berg (M) 19 april 2016 Skogskonto
Interpellationsdebatt 2015/16:468 av Ulf Berg (M) 22 mars 2016 Avdragsrätten för representation
Interpellationsdebatt 2015/16:338 av Ulf Berg (M) 9 februari 2016 Utmaningar för svenskt företagsklimat

Dokument:

Kassaregister

Interpellation 2015/16:726 av Ulf Berg (M)

Interpellation 2015/16:726 Kassaregister av Ulf Berg M till Finansminister Magdalena Andersson S De flesta som säljer varor eller tjänster mot kontant betalning eller mot betalning med kontokort måste använda kassaregister som uppfyller vissa krav. Syftet med bestämmelserna om kassaregister är att skydda seriösa företagare

Inlämnad: 2016-06-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:726 av Ulf Berg (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kassaregister

med anledning av prop. 2015/16:110 Staten och kapitalet – struktur för finansiering av innovation och hållbar tillväxt

Motion 2015/16:3355 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3355 av Lars Hjälmered m.fl. M med anledning av prop. 2015/16:110 Staten och kapitalet struktur för finansiering av innovation och hållbar tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en riktlinje för det statliga riskkapitalet ska vara


Utskottsberedning: 2015/16:NU23
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2015/16:3355 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3355 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Skogskonto

Interpellation 2015/16:521 av Ulf Berg (M)

Interpellation 2015/16:521 Skogskonto av Ulf Berg M till Finansminister Magdalena Andersson S Den som har skog vet hur viktigt det är att kunna fördela inkomsten över flera år. Skogskontot syftar till att ge skogsägaren en möjlighet att fördela skogsintäkterna mellan olika beskattningsår och därigenom få en jämnare beskattning,

Inlämnad: 2016-03-30 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:521 av Ulf Berg (M) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skogskonto

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.