Tullia von Sydow (S)

Tullia von Sydow (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel seniorkonsult
Född år 1918

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-02-03 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-05 – 1999-02-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:442 av von Sydow, Tullia (s) 28 maj 2001 de äldre kroniskt sjukas situation
Interpellationsdebatt 2000/01:328 av von Sydow, Tullia (s) 30 mars 2001 värn för äldre

värn för äldre

Interpellation 2001/02:142 av von Sydow, Tullia (s)

den 13 december Interpellation 2001/02:142 av Tullia von Sydow s till socialminister Lars Engqvist om värn för äldre Inom ramen för arbetet med att förverkliga den nationella handlingsplanen för äldre prop. 1997/98:113 har Brottsoffermyndigheten kartlagt bl.a. våld mot äldre och ger en bra och bitvis skrämmande bild

Inlämnad: 2001-12-13 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

värn för äldre

Interpellation 2001/02:86 av von Sydow, Tullia (s)

Interpellationen är återkallad den 16 november Interpellation 2001/02:86 av Tullia von Sydow s till socialminister Lars Engqvist om värn för äldre Inom ramen för arbetet med att förverkliga den nationella handlingsplanen för äldre prop. 1997/98:113 har Brottsoffermyndigheten kartlagt bl.a. våld mot äldre och ger en

Inlämnad: 2001-11-16 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem

Motion 2001/02:T27 av Eva Arvidsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T27 av Eva Arvidsson m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utbyggnad av väg 73. Motivering Väg 73 är den viktiga förbindelselänken


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.