Torkild Strandberg (L)

Torkild Strandberg (L)

Avgången riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns västra
Titel banktjänsteman
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-25

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2018-09-25
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-12-18
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2010-12-20
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2007-01-10
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-10-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-12-20
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-01-10
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-24 – 2014-12-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-03-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-20
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-10
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Förste vice ordförande 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2002/03:200 av Sellén, Birgitta (c) 14 mars 2003 svarttaxiverksamhet

Dokument:

Utegångsförbud för unga

Interpellation 2005/06:221 av Strandberg, Torkild (fp)

den 26 januari Interpellation 2005/06:221 av Torkild Strandberg fp till justitieminister Thomas Bodström s Utegångsförbud för unga Föräldrar har ett odiskutabelt ansvar för sina barn och deras utveckling. Vuxenvärlden, skolan och samhället i stort kan stödja föräldrar i detta ansvarstagande, men aldrig ersätta det.

Inlämnad: 2006-01-26 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utegångsförbud för unga

Avgifter i skolan

Interpellation 2005/06:36 av Strandberg, Torkild (fp)

den 13 oktober Interpellation 2005/06:36 av Torkild Strandberg fp till statsrådet Ibrahim Baylan s Avgifter i skolan I Landskrona kommun måste skolorna numera bjuda sina elever på lunch även i samband med utflykter. Barn- och ungdomsnämnden i kommunen har under hösten beslutat att totalförbjuda aktiviteter under

Inlämnad: 2005-10-13 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

polisens ekonomi

Interpellation 2004/05:546 av Strandberg, Torkild (fp)

den 21 april Interpellation 2004/05:546 av Torkild Strandberg fp till justitieminister Thomas Bodström om Polisens ekonomi Polisens budget baseras på de anslag som riksdagen beslutar om. Den 16 december 2004 utökade riksdagens majoritet Polisens budget med 100 miljoner kronor. Redan den 22 december ändrades de ekonomiska

Inlämnad: 2005-04-21 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se