Torkild Strandberg (L)

Torkild Strandberg (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns västra
Titel banktjänsteman
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-25

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2018-09-25
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-12-18
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2010-12-20
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2007-01-10
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-10-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-12-20
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-01-10
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-24 – 2014-12-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-03-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-20
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-10
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Förste vice ordförande 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Utegångsförbud för unga
Interpellationsdebatt 2005/06:221 av Strandberg, Torkild (fp) 3 februari 2006 Utegångsförbud för unga
Stillbild från Interpellationsdebatt: polisens ekonomi
Interpellationsdebatt 2004/05:546 av Strandberg, Torkild (fp) 13 maj 2005 polisens ekonomi
Stillbild från Debatt om förslag: Tillträdesförbud
Debatt om förslag 2004/05:JUU32 11 maj 2005 Tillträdesförbud

Dokument:

Domstolen i Landskrona

Skriftlig fråga 2006/07:452 av Strandberg, Torkild (fp)

den 10 januari Fråga 2006/07:452 Domstolen i Landskrona av Torkild Strandberg fp till justitieminister Beatrice Ask m Det är avgörande att medborgarna hyser ett stort förtroende för rättssamhället. Jag är övertygad om att detta förtroende i stor utsträckning bygger på att rättskipningsprocessen är effektiv, synlig

Inlämnad: 2007-01-10 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Tunnel i Helsingborg

Motion 2006/07:T361 av Torkild Strandberg och Ulf Nilsson (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:T361 av Torkild Strandberg och Ulf Nilsson fp Tunnel i Helsingborg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att anta en tidsplan för en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör. Motivering Uppförandet av Öresundsbron


Utskottsberedning: 2006/07:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:T361 av Torkild Strandberg och Ulf Nilsson (fp) (doc, 38 kB) Motion 2006/07:T361 av Torkild Strandberg och Ulf Nilsson (fp) (pdf, 134 kB)

Utvisning på grund av brott

Motion 2006/07:Sf252 av Torkild Strandberg och Allan Widman (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:Sf252 av Torkild Strandberg och Allan Widman fp Utvisning på grund av brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utvisning av utländska medborgare som begår brott i Sverige. Motivering När en utländsk medborgare begår


Utskottsberedning: 2006/07:SfU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Sf252 av Torkild Strandberg och Allan Widman (fp) (doc, 37 kB) Motion 2006/07:Sf252 av Torkild Strandberg och Allan Widman (fp) (pdf, 128 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.