Torkild Strandberg (L)

Torkild Strandberg (L)

Avgången riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns västra
Titel banktjänsteman
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-25

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2018-09-25
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-12-18
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2010-12-20
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2007-01-10
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-10-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-12-20
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-01-10
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-24 – 2014-12-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-03-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-20
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-10
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Förste vice ordförande 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 9 mars 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2005/06:221 av Strandberg, Torkild (fp) 3 februari 2006 Utegångsförbud för unga
Interpellationsdebatt 2002/03:200 av Sellén, Birgitta (c) 14 mars 2003 svarttaxiverksamhet

Dokument:

Stöld av livräddningsutrustning

Skriftlig fråga 2005/06:1958 av Strandberg, Torkild (fp)

den 28 juli Fråga 2005/06:1958 av Torkild Strandberg fp till justitieminister Thomas Bodström s Stöld av livräddningsutrustning Att stjäla livräddningsutrustning eller vandalisera densamma är en farlig och cynisk brottslighet. Ytterst riskerar detta andra människor liv. Varje år försvinner uppskattningsvis 500 livräddningsbojar

Inlämnad: 2006-07-28 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Tullens befogenheter att ingripa mot rattfylleri

Skriftlig fråga 2005/06:1532 av Strandberg, Torkild (fp)

den 4 maj Fråga 2005/06:1532 av Torkild Strandberg fp till justitieminister Thomas Bodström s Tullens befogenheter att ingripa mot rattfylleri Det är snart två år sedan en starkt berusad ungersk lastbilschaufför körde ihjäl fem personer i Skåne. Varje dag kör uppskattningsvis mellan 14 000 och 16 000 bilförare onyktra

Inlämnad: 2006-05-04 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Alkobommar

Skriftlig fråga 2005/06:1531 av Strandberg, Torkild (fp)

den 4 maj Fråga 2005/06:1531 av Torkild Strandberg fp till justitieminister Thomas Bodström s Alkobommar Problemet med berusade lastbilschaufförer som kör iland i svenska färjelägen tycks fortsätta. Ett sätt att effektivt hindra alla alkoholpåverkade förare att lämna ett färjeområde skulle vara att kombinera alkoholmätarteknik

Inlämnad: 2006-05-04 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se