Torkild Strandberg (L)

Torkild Strandberg (L)

Avgången riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns västra
Titel banktjänsteman
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-25

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2018-09-25
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-12-18
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2010-12-20
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2007-01-10
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-10-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-12-20
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-01-10
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-24 – 2014-12-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-03-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-20
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-10
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Förste vice ordförande 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 9 mars 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2005/06:221 av Strandberg, Torkild (fp) 3 februari 2006 Utegångsförbud för unga
Interpellationsdebatt 2002/03:200 av Sellén, Birgitta (c) 14 mars 2003 svarttaxiverksamhet

Dokument:

Utgiftsområde 21 Energi

Motion 2014/15:2982 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (M, C, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:2982 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. M, C, FP, KD Utgiftsområde 21 Energi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2015 inom utgiftsområde 21 Energi enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2014/15:NU3 2014/15:NU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 2 avslag, 2 bifall,

Motion 2014/15:2982 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (M, C, FP, KD) (docx, 52 kB) Motion 2014/15:2982 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (M, C, FP, KD) (pdf, 103 kB)

Forskningsreaktor för fjärde generationens kärnkraft

Motion 2014/15:1637 av Torkild Strandberg m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:1637 av Torkild Strandberg m.fl. FP Forskningsreaktor för fjärde generationens kärnkraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tillsätta en utredning om byggandet av en ny forskningsreaktor för forskning inom fjärde


Utskottsberedning: 2015/16:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1637 av Torkild Strandberg m.fl. (FP) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:1637 av Torkild Strandberg m.fl. (FP) (pdf, 69 kB)

Förhandlingsperson för Öresundsfrågor

Motion 2014/15:377 av Mats Persson m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:377 av Mats Persson m.fl. FP Förhandlingsperson för Öresundsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utse en särskild förhandlingsperson med uppdraget att ta bort gränshinder i Öresundsregionen. Motivering


Utskottsberedning: 2014/15:UU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:377 av Mats Persson m.fl. (FP) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:377 av Mats Persson m.fl. (FP) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se