Torbjörn Lövendahl (S)

Torbjörn Lövendahl (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Kommunalråd
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2009-10-05 – 2009-12-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2009-10-12 – 2009-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vapenklassning av gröna laserpekare

Skriftlig fråga 2009/10:341 av Lövendahl, Torbjörn (s)

den 14 december Fråga 2009/10:341 Vapenklassning av gröna laserpekare av Torbjörn Lövendahl s till försvarsminister Sten Tolgfors m På lördagskvällen den 12 december 2009 blev polismän beskjutna med grön laser från en laserpekare vid ett ingripande mot en ungdomsfest i Trelleborgs kommun. Två av polismännen skadades

Inlämnad: 2009-12-14 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Uppåkra Arkeologiska Center

Skriftlig fråga 2009/10:308 av Lövendahl, Torbjörn (s)

den 9 december Fråga 2009/10:308 Uppåkra Arkeologiska Center av Torbjörn Lövendahl s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Intill Uppåkra kyrka i min hemkommun Staffanstorp visar undersökningar att det finns unika rester från en omfattande bebyggelse. Denna grundades redan innan Kristi födelse och utgjorde

Inlämnad: 2009-12-09 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Nationell kampanj för användning av brandvarnare

Skriftlig fråga 2009/10:307 av Lövendahl, Torbjörn (s)

den 9 december Fråga 2009/10:307 Nationell kampanj för användning av brandvarnare av Torbjörn Lövendahl s till försvarsminister Sten Tolgfors m Den djupt tragiska villabranden natten mot den 2 september i år i min hemkommun Staffanstorp ledde till att en ung mamma och hennes fyra barn avled av koloxidförgiftning

Inlämnad: 2009-12-09 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se