Tomas Nilsson (S)

Tomas Nilsson (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-02-15

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2013-08-15 – 2014-02-15
    • Ersättare 2011-11-23 – 2012-05-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2013-08-15 – 2014-02-15
    • Extra suppleant 2011-11-23 – 2012-05-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:103 av Nilsson, Tomas (S) 22 november 2013 Arbetsmiljö
Interpellationsdebatt 2013/14:110 av Nilsson, Tomas (S) 22 november 2013 Hyra vid tvångsförflyttning
Interpellationsdebatt 2011/12:314 av Nilsson, Tomas (S) 10 april 2012 Jämställdheten inom gruvnäringen
Interpellationsdebatt 2011/12:294 av Nilsson, Tomas (S) 23 mars 2012 Miljöprövningen och gruvnäringens tillväxtmöjligheter

Dokument:

med anledning av prop. 2013/14:46 Regionalt utvecklingsansvar i Jönköpings, Örebro och Gävleborgs län

Motion 2013/14:K12 av Karin Åström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:K12 av Karin Åström m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:46 Regionalt utvecklingsansvar i Jönköpings, Örebro och Gävleborgs län S4262 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att återkomma med en helhetslösning av regionfrågan.


Utskottsberedning: 2013/14:KU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2013/14:K12 av Karin Åström m.fl. (S) (doc, 59 kB) Motion 2013/14:K12 av Karin Åström m.fl. (S) (pdf, 148 kB)

med anledning av skr. 2013/14:45 Riksrevisionens rapport om bostadstillägg och äldreförsörjningsstöd till pensionärer – når förmånerna fram?

Motion 2013/14:Sf7 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf7 av Tomas Eneroth m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:45 Riksrevisionens rapport om bostadstillägg och äldreförsörjningsstöd till pensionärer når förmånerna fram S17004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2013/14:SfU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf7 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 60 kB) Motion 2013/14:Sf7 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (pdf, 172 kB)

med anledning av prop. 2013/14:14 Förstärkt nedsättning av egenavgifter

Motion 2013/14:Sf5 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf5 av Tomas Eneroth m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:14 Förstärkt nedsättning av egenavgifter S17004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i socialavgiftslagen i de delar det avser nedsättning av egenavgifter. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2013/14:SfU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Sf5 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 58 kB) Motion 2013/14:Sf5 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (pdf, 160 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.