Tomas Nilsson (S)

Tomas Nilsson (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-02-15

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2013-08-15 – 2014-02-15
    • Ersättare 2011-11-23 – 2012-05-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2013-08-15 – 2014-02-15
    • Extra suppleant 2011-11-23 – 2012-05-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Jämställdheten inom gruvnäringen

Interpellation 2011/12:314 av Nilsson, Tomas (S)

den 30 mars Interpellation 2011/12:314 Jämställdheten inom gruvnäringen av Tomas Nilsson S till statsrådet Nyamko Sabuni FP Jämställdheten är ett strategiskt område för att ta vara på tillväxtmöjligheterna inom gruvnäringen. Den positiva utvecklingen av gruvnäringen som vi nu ser i Sverige och Norrbotten är mycket

Inlämnad: 2012-03-30 Besvarare: Annie Lööf (C)

Miljöprövningen och gruvnäringens tillväxtmöjligheter

Interpellation 2011/12:294 av Nilsson, Tomas (S)

den 16 mars Interpellation 2011/12:294 Miljöprövningen och gruvnäringens tillväxtmöjligheter av Tomas Nilsson S till miljöminister Lena Ek C Gruvföretagen i Sverige uppskattar att investeringarna de kommande fem åren kan uppgå till 50 miljarder kronor i vad som just nu är Sveriges mest expansiva bransch med stor

Inlämnad: 2012-03-16 Besvarare: Lena Ek (C)

Miljöprövningen och gruvnäringens tillväxtmöjligheter

Skriftlig fråga 2011/12:340 av Nilsson, Tomas (S)

den 1 februari Fråga 2011/12:340 Miljöprövningen och gruvnäringens tillväxtmöjligheter av Tomas Nilsson S till miljöminister Lena Ek C Gruvföretagen i Sverige uppskattar att investeringarna de kommande fem åren kan uppgå till 50 miljarder kronor i vad som just nu är Sveriges mest expansiva bransch med stor betydelse

Inlämnad: 2012-02-01 Besvarare: Lena Ek (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.